Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Harley Quinn – Utržená ze řetězů

Komiks Harley Quinn – Utržená ze řetězu nabídne čtenáři nové zpracování příběhu jedné z nejpopulárnějších postav ze stáje komiksového DC vesmíru. Zapomeňte na psychiatričku Harley, jež se po sezení s arci padouchem Jokerem stane jeho milenkou, bláznem a vrahem. V jejím novém originu potkáte teprve patnáctiletou slečnu Harley, kterak se s pěti babkama v kapse vydá do Gothamu navštívit svojí babičku, která ale bohužel už nějaký ten pátek takzvaně dýchá Ivy zespoda. Naštěstí se jí ujme drag queen Mamá a Harley může začít bezstarostně žít bez dozoru, potkávat nové kamarády a zažívat všechna ta úžasná dobrodružství, co na ni v tom nejhorším městě na světě čekají.

Předem se musíte připravit na fakt, že postavy, které se v komiksu nacházejí, nevypadají ani se nechovají podle vašich zažitých představ. Harley Quinn neprodělá žádný vývoj osobnosti, šílená a agresivní je v podstatě už od začátku. Joker je mladík, co nosí po doma ušitou klaunskou masku a po nocích dělá nesmyslný bordel. Ivy má zase milující rodinu, bojuje proti všemu, co se jí zdá nespravedlivé a s kytkami má společné maximálně to, že chodí zalévat rajčata do komunitní zahrady. Ale to nevadí, pokud nejste zarytý tradicionalista, všechny změny mají svůj opodstatněný důvod. Kniha je určena hlavně dospívajícím čtenářům, tak jsou hlavní charaktery omlazeny na teenagerovský věk.

Ač by se podle názvu a obrázku na deskách knihy mohlo zdát, že náplní bude, jak s Harley Quinn tříská puberta, opak je pravdou a v komiksu se řeší hlavně téma gentrifikace, rasismu, feminismu, aktivismu, sociální spravedlnosti a boji proti korporátu. Bohužel se Harleyiným průvodcem světem boje Davida proti Goliáši stane její spolužačka a aktivistka Ivy, která, přestože jako člověk souhlasím s jejím názorem, je svým přístupem a jednáním vůči ostatním trochu otravná a pro čtenáře nesympatická. Naštěstí je ale příběh zaměřen na Harley, která se s problémy vypořádává zábavnějším způsobem.

Ne vždy se jí to ale podaří, co má v plánu. Přestože je zobrazena jako silná, nezávislá mladá slečna, často chybuje a důvěřuje nesprávným lidem. Je zábavné pozorovat, jak patnáctiletá Harley holduje vandalismu, vyhrožování, nespoutanému životu a že je v podstatě blázen a sociopat už od narození. Její myšlenky a trefné poznámky nás provází celým příběhem a často se díky nim pořádně zasmějete. I její nová gothamská rodina v podobě několika drag queens a soucitné Mamá vám přiroste k srdci, protože na rozdíl od Ivy působí na čtenáře příjemně a bezprostředně.

Příběh Harley Quinn slupnete za chvíli, protože nabízí originální, zábavný a zároveň i mile dojemný příběh, který má rychlý spád a vyprávění. Ačkoliv je Harley Quinn vydávána s nálepkou young adult literatury a je určena pro mladší čtenáře, své si tam najdou i ti dospělejší. Hlavně díky nečernobílým charakterů a i dnes stále aktuálním tématům, kterými se zabývá. Kromě pár ran pěstí a pošťuchování zde není moc násilí ani bitek s ostatními, tak typickými pro super hrdinské komiksy, ale ničemu to nevadí, protože její příběh stojí na něčem jiném. Na přátelství, toleranci, spravedlnosti, pochopení a hlavně na Harley a její ztřeštěné a temperamentní povaze, díky které si její postavu zamilujete na první přečtení.

A také na úžasné ilustraci kreslíře Stevea Pugha. V detailní a propracované kresbě používá autor většinu času pouze kombinaci bílé, černé a modré, kterými občas probleskne křiklavá barva, jenž zdůrazní daný objekt. Pro retrospektivní vyprávění Pugh zase využívá kombinaci bílé, černé a okrově oranžové. Díky tomu se čtenář snáze orientuje v časových skocích. Od půlky knihy se kreslíř pořádně rozjede, změní se paleta barev a celé výtvarné ztvárnění vypadá nejvíc parádně. Za zmínku také stojí detail, že pokaždé, když se má Harley setkat s Jokerem, nebe změní barvu na krvavě červenou a vše tak vypadá více epicky.

Netradiční zpracování příběhů známých postav kombinuje zajímavým způsobem palčivá témata s ulítlou povahou hlavní postavy a její bláznivou jízdou v uličkách Gothamu. Autoři nemuseli z Ivy udělat tak nesympatickou postavu, protože její poselství a vášeň pro spravedlnost má v komiksu důležitou roli a její myšlenky tak mohly více proniknout ke čtenáři. Přesto se jedná o zábavné a čtivé dílo, které máte za chvilku přečtené a něco ve vás i zanechá. Konec by nemusel být tak otevřený, nevypadá to, že by mělo bít ještě nějaké pokračování. Ale jestli se ho dočkáme, rád si ho přečtu.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Originální, vtipné a svižné dílko, které překvapilo hlavně v tom, že mě moc bavilo, přestože Harley Quinn nemusím a young adult literaturu už vůbec ne.