Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Batman – Svět

Máme září a letošní rok na velké komiksové události nebyl skoupý. Dočkali jsme se českého vydání Akiry nebo na pulty knihkupectví vtrhli Robert Kaločai a Michael Petrus s ambiciózními Nanits chronicles, ale ta největší bomba explodovala až teď. Světlo světa spatřil Batman – Svět, antologie příběhů o netopýřím mstiteli, do které přispěli autoři z celého světa. Včetně českého tandemu Kopřiva – Suchánek! Což je skutečně velká pocta a skvělá vizitka pro náš trh, že jsme z globálního hlediska relevantní i pro takový kolos, jakým je DC. V tomhle ohledu se sluší zvolat jedno velké WOW!

Antologie nestojí jenom na tom, že jednotlivé scénáře píší a jednoaktovky kreslí autoři z různých koutů světa, ale příběh se i v domovské zemi tvůrců odehrává a přináší tak na stránky vliv různých kultur, jiného vnímání a zejména vždy specifický pohled na postavu a de facto i koncept netopýřího muže.

Francouzi například přišli s romantickou povídkou, která se odehrává v Louvru, Rusové se docela zajímavě věnovali Batmanovi jako symbolu a naše české duo přineslo asi nejkomiksovější příspěvek z celého sborníku, kdy Batman v socialistickém Československu chytá vědce, který chce zlému západu ublížit skrze jisté parapsychologické schopnosti a pokusy á la Stranger Things. Na tomhle místě chci poděkovat Štěpánovi Kopřivovi za ten skvělý vtip o tom, že Batman je něco jako náš Bobík ze Čtyřlístku, akorát ne tak silnej! Ten mě fakt opakovaně rozesmál.

Jinak, jak už to u podobných antologií bývá, největším mínusem je určitá rozkolísanost kvality, kdy třeba překvapí zejména slabší povaha, a až jakási triviálnost Azzarellova scénáře pro americký příspěvek, který znovu převyprávěl příběh zrození Batmana. A některé příběhy prostě jenom nesednou, protože budou mimo vkus čtenáře. Mně třeba minul německý ekopříspěvek, který měl sice zajímavý rozjezd, hezké styčné lpochy s německým folklórem, ale konec měl tak zvláštní pointu, kterou mne neoslovil. 

Naopak třeba potěší, že někteří tvůrci měli odvahu do svých příběhů zapojit i jiné atributy ze světa Batmana a DC, takže se objeví i třeba Catwoman a Wonder Woman nebo třeba Soví tribunál. Ale ať jsem k té kvalitě scénářů zase férový, každá povídka má maximálně 15 stránek, což samozřejmě tvůrce svazuje. Zároveň ale je to tak krátký prostor, že když některá vyloženě nenadchne, tak klasicky aspoň neurazí.

Z hlediska ilustrace jde ale o festival komiksové kresby, kdy se dočkáte celé přehlídky různých přístupů, různé práce s barvou, s panely, dynamikou atd. Tady naopak zase válí americký příspěvek, protože Bermejova ilustrace je jedním slovem úchvatná. Potěší i různá ztvárnění Batmanova obleku, kdy některé povídky i vliv své země zapracovaly do jeho podoby. V tomhle ohledu si oči přijdou na své a tady je naopak výhoda, že se z komiksu díky přispění tolika kreslířů stává hotová galerie. Navíc každý příběh začíná tím, že tvůrce představí, takže se dozvíte o scénáristech i kreslířích víc, takže si rozšíříte obzory.

Batman – Svět je velice zajímavý počin, postavený na chytré myšlence, která je sice možná víc marketingová než zištná, ale vlastně funguje. Různorodost sborníku nabízí širokou škálu pohledů na Batmana, od tradičních až po ty netradičnější, které mě třeba potěšili víc. Bylo dost zajímavé vidět, že Brazilci tuhle možnost využili k sociálnímu komentáři, kdežto Francouzi neodolali romantice. Ale i to je kouzlo této antologie, která do jisté míry ukazuje různé národní mentality a jiné úhly vnímání napříč celý svět. Pro fanoušky netopýřího muže povinnost, pro ostatní lehce nadprůměrný sborník, který občas drhne ve scénářích, ale vynahrazuje to bohatou přehlídkou zajímavé ilustrace.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

7/10

Hodnocení

Antologie, který znamená zejména velký úspěch pro českou komiksovou školu, kdy duo Kopřiva – Suchánek dostalo šanci do ní přispět. Kvalita příspěvků lehce rozkolísaná, ale jako celek pořád lehce nadprůměrné.