Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TIP: Co děláme v temnotách

Nedávno odstartovala třetí série seriálu Co děláme v temnotách (What We Do in the Shadows). Její start jsem oznámil u nás na Instagramu a Facebook ve stories s anketou, jestli seriál znáte? Jelikož 80 % reakcí bylo záporných, myslím, že je na místě vám tuhle skvostnou pecku trochu představit a nalákat vás na ní.

Než přišel seriál, byl tu stejnojmenný film! A nebyl to ledajaký film! Byl to film tehdy ještě neznámého Taika Waititiho a Jemaine Clementa (možná znáte jeho hudební výstupy s parťákem pod názvem Flight of the Conchords?). A pro úplnost ještě před ním vzniknul dokonce krátkometrážní film, ale to už bychom zbytečně zesložiťovali. Film využíval formu tzv. mockumentary, kdy fiktivní štáb natáčel život čtyř upírů (dvě role ztvárnili sami Waititi, Clement) na Novém Zélandu a zábavně přibližoval, jak se několik tisíc let staří upíři snaží zorientovat v moderním světě. Film byl plný humoru, který brousil hranu trapnosti, ale nepřekročil jí, m/dokumentární forma dodala malému snímku hravost a je právem považovaný za velice výtečnou parodii, která si utahuje z upírských stereotypů.

A Jemaine Clement přesvědčil stanici FX, že s tímhle nápadem zopakuje úspěch i v televizním seriálovém formátu. Na scéně se objevují jiní upíři než ti ve filmu. Nandor, Laszlo, Nadja a energetický upír (takový, co vysává energii místo krve) Colin Robinson místo na Zélandu žijí v New Yorku, ale patálie řeší stejné. Jejich většinou středověké uvažování naráží na mnoho problémů, které se pokouší řešit jejich lidský důvěrník Guillermo, stejně tak je trápí jejich upírské povinnosti, např. že jim jejich nadřízený temný pán nařídil ovládnout Staten Island, kde žijí. Hlavní hrdinové jsou navíc neustále pod drobnohledem kamer štábu, který zachycuje jak jejich počínání, tak výpovědi, kdy se k dění vyjadřují podobně jako představitelé v Takové moderní rodince.

Obsazení je až na jednu výjimku poměrně neznámé, ale sitcomový fanda ocení přítomnost Matta Barryho (Douglas Reynholm z IT Crowd), který ztvárnil šviháckého a věčně nadrženého Laszla, který má jako zálibu pěstování keřů, které stříhá do tvaru ženských přirození. Ale seriál je bohatý na camea menších i větších hvězd, včetně třeba Waititiho, ale i Tildy Swinton, Dannyho Treja nebo Wesleyho Snipese.

První epizody ještě hodně těží z filmu, když recyklují i některé vtipy a situace, ale jak se příběh košatí, seriál rozehrává nové a ústřední hrdiny staví před další svízele, se kterými si neví rady nebo ve kterých se chovají absolutně “mimoidně”. Navíc má seriál skvělou výpravu a kostýmy. Ne, že by to bylo něco, co u sitcomu oceníte nejvíc, ale stejně je to další díl skládačky, který přidává Co děláme v temnotách ještě víc kouzla. Zejména ukázky z minulých životů hlavních hrdinů formou různých středověkých maleb s obličeji protagonistů nebo třeba archivní fotografie podtrhují zašlou atmosféru, kterou se snaží seriál vytvářet. Kapitolou samy o sobě jsou ještě přízvuky hlavních hrdinů. Nandor a Nadja mluví tak zvláštním akcentem, kterým se snaží přiblížit krajinám, odkud jejich postavy historicky pochází, že vás bude bavit jenom to, jak budou mluvit.

Nejsilnější je ale seriál v humoru, který kombinuje divnosti protagonistů (Laszlo třeba křičí “netopýr” nahlas, než se v něj promění) se zajímavými pointami, břitkými dialogy i překvapivými situacemi, kdy se třeba ukáže, že jejich důvěrník je přímým potomkem Van Helsinga a zabíjení upírů tak má v krvi. Milovníci fantasy ocení, že se v jednotlivých dílech věnuje dostatek prostoru i všemožným zákoutím magického světa. Objeví se upíři s různými schopnostmi, vlkodlaci, čarodějové, nekromanti apod. Zkrátka jde o košatý svět, který těží jak z tajemna mystického upířího světa, tak nezvyklého humoru, který je občas fakt takovým trapnohumorem jak z nějakého alternativního divadla. Ruku v ruce s formou, která nikdy neopustí rámec kontinuálně natáčeného dokumentu, se jedná o skutečně zajímavý, až skoro nemainstreamový počin na poli situační komedie. Který ale skvěle funguje a jak mě přesvědčily i první tři epizody nové série, se pořád nevyčerpává a napřejídá se mi..

Pokud tenhle seriál míjíte, napravte to. Snadno se zařadí mezi vaše oblíbené. Momentálně je dostupný na HBO GO. A pokud jste neviděli ani film, berte to jako 2 tipy v 1 a zkoukněte i ten, protože i to je zasloužená kultovka.