Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TIP: Shoky & Morthy – Poslední velká akce

Nerdí přátelé, vrátil jsem se z kina, z filmu Shoky & Morthy – Poslední velká akce, a byl jsem v “shoku”, jaký film jsem viděl. Ne, že bych byl tak útlocitný pavouk, kterého pohoršil místy v mnohých očích nízký humor (např.: o pečených hovnových náhražkách) nebo že by na mě snad padaly mdloby, protože si tvůrci dovolili slušný psí kusy z morbidních luhů a hájů, které nechci spoilovat, ale především protože jsem viděl snímek, který měl pořádný koule!

Slovy klasika, budiž Kájovi země lehká, tohle jsem nečekal. Andy Fehu platí za režisérský talent, který má zjevně odvahu český film točit jinak, světověji. Jakub Štáfek dávno není jen cápek z Ulice, je to taky boxer, MMA fighter a Julius Lavický, a taky borec, co evidentně ví, co od svý další kariéry chce. A Štěpán Kozub, který táhne Divadlo Mír a je součástí populárního uskupení Tři tygři, je zaslouženou nastupující komediální hvězdou. A tohle třeskuté trio si parádně sedlo a společně vyplodili film, který za to stojí vidět.

Příběh o dvou starších youtuberech (což je povolání nižší než druhý technik), kteří se navzájem prankujou, až toho jeden z nich, ten dospělejší, začne mít plný zuby, funguje parádně v několika rovinách. Jako crazy komedie, která se nebojí brousit humor na hraně trapnosti a bizáru, ale s takovou lehkostí, že to klape s přehledem. Jako možná trochu povrchní, přesto pořád zrcadlo mělké influencerské scéně, ze které si dělá film skutečně trefnou srandu. Ale překvapivě také jako horor, který vytáhne z rukávu pár slušných gorových kousků. Zní to jako guláš plný nesourodých ingrediencí, ale pokud nejste upjatej nýmand, kterýmu když strčíte do zadku uhlí, vytlačí diamant, tahle šmakuláda vám sedne. Fehu vás totiž vezme na výlet, kdy vás budou mást vaše vlastní očekávání a kdy vás zaskočí, jakým způsobem se dají mísit žánry. Sakra, vždyť je tam i funkční romantika! V Česku jde o věc odvážnou a vskutku nevídanou.

Zdroj: Falcon

Navíc duo Kozub a Štáfek má krásnou chemii a jejich špičkování mě ani chvíli nenudilo. A teď si představte, že Shoky & Morthy si schovávají ještě jeden velký trumf. Zní to jako oxymorón, ale ve své roli postaršího youtubera Radomila byl úplně neodolatelnej Tomáš Magnusek. Ano, ten Magnusek, který točí Bastardy a nějaký divnoseriály pro Barrandov. Respekt za to, co předvedl i za fyzickou proměnu, kterou prošel. Oboje musí soudný člověk hlasitě ocenit.

Takže pokud nejste žádný suchoprdi a od české kinematografie čekáte víc než jen další romantickou komedii nebo sladkobolné a neohrabané vyrovnávání s národními mindráky, Shoky & Morthy vás můžou jen příjemně překvapit.