Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Shang-Chi a a legenda o deseti prstenech – Black Panther po asijsku?

V brzkém sledu po slabší Black Widow, která mě úplně nenadchnula a producenty ani nepotěšila výdělkem, přichází další Marvelovka. Fronta v pocovidové letargii je neúprosná a na dveře klepou už dokonce Eternals. Takže do boje o přízeň diváku i kritiků vyrazil Shang-Chi. Marvelovský pokus o výlet do Asie s jednoznačným cílem vydělat prachy v Číně, ale dostatečně zaujmout i zbytek světa.

Shang-Chi patří k těm hrdinům, kteří často neřeknou nic ani komiksovým fandům. Mezi těmi, kteří byli inspirováni asijskými vlivy, patří mezi ty populárnější spíš Iron Fist, který si ale ne příliš zářnou premiéru odbyl v seriálu od Netflixu. Takže, když se Kevin Feige rozhodoval, koho dalšího vytáhnout do fáze 4, a zároveň zdárně zacílit na asijské publikum, padla volba na tohoto mistra bojového umění kung-fu, který se poprvé v komiksech objevil v roce 1973.

A teď ruku na srdce, sice píšu, že Shang-Chi nepatří k nejznámějším hrdinům, ale kdo před filmy znal třeba Strážce galaxie nebo Black Panthera? Jejich popularita vystřelila strmě nahoru až s filmy.Také tito dnes dobře známí hrdinové bývali dřív oblíbenci pár zarytých znalců, Black Panther měl aspoň výhodu, že se občas objevoval v komiksech s Avengers. Tak uvidíme za rok, za dva, jak si vedl Shang-Chi a jestli si cestu k našim srdcím dokázal najít. Marvel totiž dlouho neváhal a už den po premiéře začal ohlašovat, že má plány na dvojku. A vzhledem k tomu, že představení tohohle bojovníka bylo nakonec mnohem sympatičtější, než jsem čekal, tak proč ne.

Zdroj: Marvel Studios

Black Panthera jsem každopádně zmínil úmyslně, protože s ním má Shang-Chi mnoho společného. Zaprvé cílí na asijské publikum (paralelně Black Panther na černošské), čemuž podřizuje vyprávění a jsem zvědavý, jestli se to Marvelu vyplatí podobně jako u Panthera. A oba filmy mají mezi s sebou i další pojítka z hlediska vyprávění a příběhu. I Shang-Chi je spíš rodinné drama s fokusem na hlavního hrdinu, kdy podstatná část děje se odehrává v pro ostatní lidi skrytém místě.

Shaun, jak si Shang-Chi říká v USA, se schovává před svým životem. Jeho otec je totiž 1000 let starý padouch, který díky tzv. deseti prstenům, které jsou spíš náramky, ovlivňuje celou dobu chod dějin a buduje své vlastní impérium (nepřipomíná vám to Red room a Dreykova z Black Widow, kolik těch tajných organizací v pozadí je?). A mimochodem je to taky skutečný Mandarin, který si ale neříká Mandarin a je díky prstenům nesmrtelný. Jen na moment se vzdal těchto svých nižších pohnutek a ambicí, a to když se zamiloval. Jenomže jeho žena byla zavražděna, což rodinu definitivně zničilo a Shang i jeho sestra se před svým otcem, jeho vlivem i životem s ním schovávají, ale to samozřejmě nemůže vydržet věčně.

Shang-Chi je se svou kamarádkou Katy (mnohými nenáviděna, ale mnou oblíbená čínská hvězda Awkvafina) napaden v autobuse právě otcovými pohůnky a v bitce s nimi se ukáže, že je to vysoce trénovaný mistr bojových umění a jeho tajemství začnou vyplouvat na povrch. Nakonec i s Katy vyrazí varovat sestru do Macaa a věřím, že znalý divák teď už jistě chápe, že vše bylo na oba nastraženo a celá rodina se tak setká znovu, aniž by o to sourozenci zvlášť stáli.

Zdroj: Marvel Studios

Podobně jako u Black Widow i Legenda o 10 prstenech působí jako dva rozdílné filmy spletené dohromady, i když tentokrát jsem měl z výsledného produktu lepší dojem. Každopádně první půlka je chvílemi odlehčená akční jízda, které dominuje zejména bitka v busu se skutečně velmi povedenou choreografií, a která šlape ve skvělém tempu a druhá půlka se změní na čínský festival draků a příšerek jak z Pokémon nebo třeba nějakého anime, kdy tahle rodinná tragédie mezi všemi těmi monstry a v průběhu velké digitální bitvy hledá jakousi katarzi. A upřímně trochu za cenu toho, že sleví ze své předchozí příjemné dynamiky.

Mně a věřím, že většině euroamerického publika, bude sedět víc první půlka, asijská cílovka možná ocení víc tu druhou. Každopádně, i když nešlo úplně na 100 % o poctivé drátky a výkony kaskadérů jako spíš o CGI, mě hrozně bavilo sledování kontaktních soubojů. Nádech wuxia filmu potěšil, i když, pokud chcete vidět něco skutečně úžasného, pusťte si raději Hrdinu nebo Klan létajících dýk. Zase nic převratného nečekejte. Druhá půlka už je CGI festival plný šílených atrakcí, naštěstí tak nějak akorát, aby to člověk ještě snesl a neztratil dobrý dojem z první hodiny filmu. Abyste měli představu, co od druhé hodiny čekat, nachystejte se na takovou Velkou čínskou zeď vol. 2, akorát s větší produkční hodnotou, větším budgetem a sympatičtějšími figurkami.

Jinak se mi zdá, že Marvel pro svět objevil další hvězdu, protože relativně neznámý Simu Liu si hlavní roli dává na pána. V civilní poloze kluka schovávajícího se před tátou a blbnoucí se svojí kámoškou je neskutečně sympatický, jako mistr kung-fu a budoucí superhrdina uvěřitelný. Skvělá castingová trefa. Jinak byla radost vidět i Michelle Yeoh v mentorské roli, Tony Leung jako záporák funguje skvěle. A je vlastně sympatické zase vidět v MCU někoho, kdo nechce ničit svět nebo ho ovládnout, ale bojuje za něco jiného a má ke svým činům jiné, mnohem osobnější pohnutky.

Zdroj: Marvel Studios

Jinak upřímně by Shang-Chi asi fungoval klidně jako nemarvelovský film. Pojítka se zbytkem MCU jsou fajn. Zejména návrat Bena Kingsleyho jako Trevora Slatteryho, tedy herce, co hrál Mandarina ve třetím Iron-Manovi, byl vskutku brilantní, ale kdyby těch pár berliček a pár cameo rolí zmizelo, snímek by fungoval i bez tohohle spojení. Ale to jen tak na okraj.

Každopádně já do Shang-Chiho velká očekávání nevkládal, takže jsem v závěru příjemně překvapen. Zejména na začátku film fakt šlapal slušně a už za bojovou choreografii, která je aspoň o dva levely výš než u Black Widow, si tenhle film plusové body zaslouží. Asijská fantasy, ve kterou se snímek promění, na mě byla chvílemi moc, ale naštěstí se to nepřekulilo za hranu, kdyby mě to vyloženě iritovalo. Sympatický hlavní hrdina film táhne, vtipy padají na úrodnou půdu a tenhle origin se zkrátka docela slušně povedl. V závěru sice trochu ztrácí dech, ale celkový lepší dojem mi to z filmu nezkazilo.

SKVĚLÝ VĚCI OD MARVELU NAJDEŠ NA FANTASYobchod.CZ

7/10

Hodnocení

Další marvelovský origin, tentokrát s nádechem čínské mytologie, nakopává 4 fázi směrem, který by mohl dál bavit. Film, lepší než jsem čekal, hrdina mnohem sympatičtější, než jsem doufal. Kdyby asijský digifestival monster v druhé půli nebyl tak intenzivní, hodnotil bych asi ještě lépe.