Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Modrá CREW 19: Dobyvatelé (1-2)

Devatenáctý díl Modré Crwe s názvem Dobyvatelé nás zavede (pravděpodobně) do 18. století před našim letopočtem, kdy tři mocné kočovné kmeny Skytů vytvořili posvátnou alianci zvanou Živá horda, aby odvrátily útoky vojska Chetitů, které pochodují Eurasií a dobývají jednu zemi za druhou. Do města Haumavarce, které slouží jako základna pro jejich spojené síly, přijede tajemná písařka krále Chammurapiho, aby zaznamenala budoucí vítězství aliance nad Chetity pro knihovnu v Babylónii. Před tím si ale musí zasloužit důvěru tří náčelníků skytských kmenů, aby jí otevřeli svá srdce a tajemství v nich skrytá. Ale co její tajnosti? Jaké jsou její skutečné motivy?

Dobyvatelé obsahují všechno, co člověk potřebuje, aby se královsky bavil a užíval si každou vteřinu s komiksem. Dočkáme se v něm akce, intrik, politických machinací, napětí, násilí, nahoty, fantastických zvířat, skvělého příběhu a také zajímavých postav, u kterých si nebudete jisti, kdo zradí koho a kdo má jaké úmysly. Čtenář se vlastně dočká takové babylonské verze Hry o trůny. Dovedu si představit, že by se úplně stejný příběh mohl klidně odehrávat za mořem od Západozemí v reáliích světa stvořeného G. R. R. Martinem. Mísení historie s fikcí a reality s fantazií vytváří jedinečný svět, ve kterém byste rozhodně žít nechtěli, ale číst o něm je tak fascinující.

Autoři nám opravdu dopodrobna představí armády tří zakladatelů Živé hordy. Každá frakce má svoje rituály a obřady, kterých se čtenář zúčastní společně s hlavní hrdinkou, a má tak možnost poznat rozmanitou kulturu různých společenstev. V komiksu se budování celého světa totiž věnuje dostatečně dlouhá doba, takže se pak mnohem snáz dokážete vcítit do národa Skytů, abyste je považovali za tu „hodnou“ stranu (i když s nimi mnohdy souhlasit nebudete). Postavy mají svojí minulost, vztahy mezi sebou a celý svět tak působí velice živým dojmem a propracovaně. U Chetitů na to jdou autoři opačně. Ukazují nám je jako nekompromisní dobyvatele vedené panovačným urážlivým králem a jeho vychytralou ženou a více než na jejich zázemí se zaměří na ukázku jejich namyšlenosti a brutality.

Ta je ostatně všudypřítomná v celém komiksu. Rituály obětování otroků se bez krve samozřejmě neobejdou, a bez vyhřezlých střev, usekaných hlav a stažení z kůže také ne. Násilí je na denním pořádku a počtu zmasakrovaných lidí a zvířat se vyrovná jen počet odhalených ženských ňader. Takové nepřeberné množství prsou všech tvarů a velikostí jste pravděpodobně v žádném komiksu ještě neviděli. Bojovnice ze Simisseeiny armády bojují zásadně polonahé a je opravdu radost sledovat bitevní vřavu, kde se vedle sebe mlátí sloni, medvědi, hipogryfové, válečníci na vozech a Amazonky nahoře bez. Dokonalost.

Stejné slovo si v duchu řeknete i u hodnocení kresby Francoise Miville-Deschenese. Jde skutečně o jedno z nejkrásnějších výtvarných pojetí v komiksu, se kterým jsem se setkal! V každém obrázku se toho děje naráz tolik, že se čtenář musí na chvíli zastavit a dosyta si vychutnat kreslířovu nádhernou ilustraci. Exceluje především ve vykreslení lidí a zvířat, jejichž proporce zvládá s anatomickou přesností. Různá ošacení, účesy a ozdoby dotvářejí realistické ztvárnění zevnějšku postav. Vyzdvihnout musím také použití oku lahodících podzimních barev a nádherné bojové scény a bitvy. Potěšily i jinak barevně laděné flashbacky, díky čemuž byla orientace v příběhu snadnější.

Na závěr se sluší říct, že jsem podle úvodního obrázku čekal nějakou osmdesátkovou akci ve stylu filmového Barbara Conana a moc si od toho nesliboval. Ale chyba lávky. Nečekal jsem nic, dostal zatraceně hodně! Parádní kombinace akce, politikaření, historie a fantasy mě okamžitě upoutala a neskutečně vtáhla do děje. Komiks si udržel kvalitu od začátku do konce a díky vyváženému střídání akce s popisem života Skytů jsem se dočkal svižného a poutavého vyprávění, od kterého se mi nechtělo odcházet. A ta kresba, ach ta opravdu krásná kresba. Opravdová nádhera! Nemůžu se dočkat zbylých dílů. Už aby tady byly!

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

 

 

10/10

Hodnocení

Parádní mix historie s fantasy plný intrik, pletichaření, akce, násilí a erotiky, kterému vévodí opravdu nádherná kresba. Nekompromisní a jasný plný počet!