Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Star Wars – Moře v plamenech – Pevnost Vader

Komiksová série Star Wars pro mě znamená jistotu, na kterou se mohu spolehnout. Nepamatuji si, že by některý z vydaných komiksových příběhů nenaplnil moje očekávání. Naopak vždy jsem byl nadmíru potěšen a vlastně každou knihu považuji za nadprůměrnou. Takže s každou další vydanou se akorát obávám, logicky, že tohle šťastné období jednou skončí. Ale naštěstí ani Moře v plamenech a Pevnost Vader nezklamaly.

Jak je u těchto komiksů zvykem, svazek se skládá z několika příběhů. Jejich společným činitelem je i tentokrát Darth Vader, který je považován za nejobávanějšího bojovníka v Galaxii. Původní trilogie, i s ohledem na nějaké trikové možnosti, možná jeho Sílu a moc tolik nevykreslovala, jako spíš rafinovaně naznačovala, ale komiksy se setsakra činí, aby tuhle pověst o Lordovi s fakt velkým “L” značně přiživily. Místo snah o nějaké větší zlidštění totiž pracují spíš s motivem mytologizace Vadera jako ultimátního záporáka, kterému není v širém vesmíru rovno.

Již předchozí svazek Vyvolený – Světlo pohasíná odvedl pěkný kus práce a přiblížil nám více přerod Anakina ve Vadera a Moře v plamenech – Pevnost Vader jeho proměnu akcentují a stvrzují. Kde se objeví Vader, tam všichni znervózní, protože je schopen s sebou přivést takovou zkázu, že před ním nakonec padají celé planety. O tom se přesvědčí i na planetě Mon Cala, domovském světě známých vojevůdců (později pilířů rebelského odboje) admirála Ackbara a Radduse. Přesně tam totiž vysílá Palpatine Vadera a jeho inkvizitory, protože se domnívá, že tamní vládu ovlivňuje některý z přeživších Jediů.

A na planetě se strhne řádná mela, ve které nebude chybět politikaření, bitvy galaktických rozměrů, ale i souboje jeden na jednoho apod. Jako obvykle se komiks nedrží při zdi a soustředí se především na adrenalinovou akci, na jejímž pozadí se ale klene jasný příběhový oblouk, který jako vhodný střípek doplňuje známé Star Wars universum. Potěší zejména prokreslení vztahu mezi Vaderem a Tarkinem, které dá vzpomenout na Epizodu IV, ve které se až zdálo, že je Vader v hierarchii pod Tarkinem. Holt Palpatine, jak se říká, nenosí vajíčka v jednom košíku. Oběma je věnován krátký příběh, taková intenzivní vsuvka, který ukáže, že oba k sobě mají respekt, ale zároveň se schopností toho druhého obávají. Tarkin nakonec Vadera přeci jen víc, taky se velice názorně přesvědčí proč.

Pevnost Vader nabízí zajímavý náhled do umění temné strany Síly a tentokrát tedy i trochu víc do nitra temného lorda. Vader se vrací na Mustafar, kde si za pomoci “ducha” dřívějšího Sitha Darth Momima začne stavět vlastní pevnost. Díky napojení na Sílu nakonec prožije zajímavou vizi, která variuje signifikantní střípky z jeho života a čtenáři dá slušnou porci věcí k přemýšlení.

Svazek je jako obvykle výtečně nakreslen. Komiksy ze světa Star Wars na mě působí jako promakané storyboardy, podle kterých by se daly hned točit filmy. Jde o skutečně precizní ztvárnění jak postav tak prostředí, nemluvě o přehledně a dynamicky ilustrované akci. V tomhle ohledu se jedná opravdu o bravurní záležitost.

Navíc je vidět, že nad scénáři někdo doopravdy přemýšlí, protože volná místa v mytologii Star Wars jsou vyplňovány s citem i s ohledem na širší kontext universa. Nemám dojem, že by komiks přinášel něco, co by bylo v rozporu s filmy a tak. Naopak dokonce v některých částech navazuje na dění seriáových Klonových válek, ale třeba i Rogue One a novou knižní trilogii o Thrawnovi, což fanouška samozřejmě zahřeje. A jak jsem psal výš, tahle komiksová řada Vaderovi dost pomáhá vylepšovat image, protože ho vidíme permanentně v módu, se kterým jsme měli možnost se setkat právě na konci Rogue One. Což je poloha, ve které chce určitě Vadera vidět každý fanda Star Wars. Tím spíš, že nic z toho, co se na stránkách odehrává, nepůsobí samoúčelně.

Napsal jsem to hned v úvodu, tak mi nezbývá nic jiného než to zopakovat. Star Wars komiksy si svojí kvalitu umí držet a řada s Vaderem mi přijde dokonce o fous lepší než zbytek SW komiksové produkce. Moře v Plamenech – Pevnost Vader mě hned od začátku pohltily a přečetl jsem je na jeden zátah. Oproti jiným komiksům se navíc jedná o docela tlustý svazek, takže nejde o samozřejmost. Výplňkové příběhy možná nepůsobí nijak zásadně, ale i tak vhodně doplňují knihu a pomáhají stavět piedestal Vaderovy osobnosti. Ale oba hlavní příběhy jsou přesnou trefou na komoru a zvlášť akční dobrodružství na Mon Cale podle mě přineslo vše, co od výtečného příběhu ze Star Wars universa může fanoušek očekávat. Pevnost Vader zase s ohledem na kánon nastínil zajímavé motivy, které řekněme dokreslují legendu o Anakinovi/Vaderovi jako vyvoleném. Shrnuto a podtrženo, i tentokrát neváhejte a pusťte se do čtení.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ ALBATROS MEDIA

9/10

Hodnocení

Tahle řada ze světa Star Wars je nadmíru povedená a ukazuje Vadera přesně tak, jak ho chce fanoušek vidět. Komiks je plný akce, zajímavých motivů a jako obvykle je skvěle nakreslen.