Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Free Guy – Truman Show pro 21. století?

Vezměte kapku Trona, přimíchejte hodně Truman Show a ještě to řízněte trochu Ready Player One a malinko snad i Lego příběhem. I tak by se dala ve zkratce definovat nová komedie s Ryanem Reynoldsem Free Guy. Akorát narozdíl od Truman Show nejde o nějakou hlubší sondu do lidské duše a nastavování zrcadla společnosti (možná trošilinku), ale o festovní crazy komedii, která slušně šlape. Takže připomíná víc ten Lego příběh.

Ryan hraje tzv. NPC, takovou tu nehratelnou figurka ve hře, se jménem Guy (v angličtině jméno, ale i chlápek, do češtiny nepřeložitelný dvojsmysl bohužel). Každý den má svou rutinu jako bankovní úředník ve světě Free City, která je ultra násilnou hrou, kde řádí tisíce hráčů, v očích NPC tzv. hrdinové. Jenomže jednoho dne se něco stane a Guy si začne sám sebe uvědomovat, ze své každodennosti vypadne a začne se levelovat jako ostatní hráči, akorát tím, že koná dobré skutky.

Zdroj: 20th Century Studios

Příběh se odvíjí i v rovině reálného světa, ve kterém máme možnost nahlédnout jak do společnosti, která tuhle hru vyvíjí, a kterou vede hyperextravagantní a superarogantní Antwan (Taika Waititi jako záporák filmu), tak do života programátorky, která ve hře hledá důkaz, že gamesa vyrostla na jejím odcizeném kódu. To dává příběhu možnost se trochu zamotat, připravit divákovi nějaké twisty a možnost měnit prostředí, aby film nepůsobil monotónně, což se také úspěšně daří.

Na začátku totiž objevujeme s Guyem zákonitosti světa a můžeme si užít nějaké neškodné blbnutí ve virtuálním světě bez hranic. Ryan Reynolds je sám sebou, tedy sympaťákem s nadhledem, což je ale role, kterou od Deadpoola začíná opakovat možná moc zbytečně často. Proto je štěstí, že vlastně příběhová linka na druhé straně monitoru, kde bojuje programátorka Millie se svým parťákem Keyesem za spravedlnost, působí mnohdy mnohem příjemněji. I protože oba představitelé jsou strašně fajn a hlavně Joe Keery má po Stranger Things podle mě dobře našlápnuto.

Jodie Comer a Joe Keery, zdroj: 20th Century Studios

Jinak film kypí takovým upřímným optimismem a servíruje jednu audiovizuální hříčku za druhou, že se nebudete mít šanci úplně nudit a hlavně nebudete přemýšlet, jak je scénář vlastně jednoduchý, Jak jsem psal na začátku, podobností s Truman Show by se dalo nalézt hodně, ale hloubku tady nehledejte. Free Guy si vystačí s instantními moudry typu: “Můžeš být, kým chceš a nesmíš se bát žít,” které ale balí do hávu barevné taškařice.

Ale pod rukama režiséra Shawna Levyho, který je spíš vnímaný jako rutinér, vznikla překvapivě povedená trhlost, která překračuje (aspoň moje) očekávání. Free Guy zejména v závěru servíruje množství skvělých popkulturních odkazů, funguje v něm akce, na tricích je znát rozpočet, a jak jsem psal, herecké obsazení je hodně sympatické. Tahle akční komedie říznutá trochou romantiky zve na bezstarostnou jízdu, která si na nic nehraje, a co víc, tahle  neformální pohodovost nepůsobí vykalkulovaně, ale přirozeně!

7/10

Hodnocení

Ryanu Reynoldsovi se splaší nuly a jedničky, takže jeho NPC začne měnit sám sebe a nakonec i svět kolem sebe a vlastně i mimo něj. A vy se u toho dobře pobavíte a u sledování se budete cítit dost fajn.