Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ROZHOVOR: Filip Slonek aka Fila Venom Art o své tvorbě

Filip Slonek kreslí pod pseudonymem Fila Venom Art krásné realistické obrazy nebo třeba zájemcům připraví tenisky na míru. Tématem jeho tvorby jsou zejména komiksy, fantasy a sci-fi motivy z filmů a další věci z popkultury, které nadchnou každého nerda. A především o jeho tvorbě bude i náš rozhovor.

Ahoj Filipe, díky za interview, mohl bys na začátek o sobě prozradit pár věcí?

Ahoj, já moc děkuji za oslovení. Hrozně rád tvořím. Nejvíce maluji na plátno a kreslím pastelkami na papír. Dále maluji na textil, ať už boty, čepice, batohy nebo trička pro mého syna. Zhruba před měsícem jsem si našel cestu i k digitální tvorbě. Je mi 29 a žiji ve Skutči, blízko Chrudimi.

Jak ses dostal k malování?

Táta příležitostně maloval. A fakt hezky. Měli jsme jako děti s bráchou krásně pomalované celé zdi pokoje. Pamatuji si, že jsme přijeli z delšího výletu domů a tam nás čekala velká malba Herkula od Disneyho. To bylo fakt super. Takže si myslím, že ta láska k malování začala tehdy.

Takže jsi nadšený malíř samouk? Nebo máš nějaké umělecké vzdělání nebo tvůrčí kurzy?

Jsem samouk. Na školu jsem nešel. V té době jsem se kreslení ještě tolik nevěnoval, takže talentovky by nevyšly ani náhodou. Nejdřív jsem kreslil podle fotek a tím jsem se neuvěřitelně zasekl na místě. Později jsem chtěl do obrazů dávat víc. Teď se pomalu učím základy anatomie, světla, stínování, perspektivu a podobně. Chtěl bych dosáhnout toho, že budu malovat věci víceméně jen z hlavy nebo alespoň s minimem referencí. Čeká mě ještě dlouhá cesta.

A co tě přivedlo ke kreslení komiksových a filmových motivů?

No, to je právě ten Herkules a jemu podobní. Vždycky se mi líbily postavy, co měly nějaké zvláštní schopnosti. Pak jsem miloval Tarzana. Měl jsem nutkání jej nakreslit, i když jsem to ani neuměl. Dělalo mi to radost. Postupem času to bylo lepší a lepší, protože jsem tomu věnoval více času a soustředil se na detaily. Pak přišel onen den, kdy jsem přišel na Spider-Mana. No, a to se mi otočil život. Kdybych mohl, maloval bych ho pořád.

Takže Spider-Man je tvůj nejoblíbenější superhrdina? A vaše první setkání proběhlo v komiksech, ve filmu nebo třeba v nějakém animovaném seriálu?

Ano, je. Poprvé jsem ho nejspíš viděl v animovaném seriálu z devadesátek. Pak si pamatuji, jak mi kamarád říkal, že je už i film. Trilogii od Sama Raimiho naprosto zbožňuji. Mám asi tři různé edice, ale dívat se na to snažím už jen výjimečně. Jak vidím něco se Spider-Manem, buďte si jistí, že já si to koupím. Malej Venom bude mít slušnou Spider-Man výbavičku do školy.

A pochlub se, jaké je tvoje nejoblíbenější dílo se Spideym a proč? 🙂

Tak to je rozhodně zmíněná trilogie od Sama Raimiho, celá. Vyrostl jsem na ní a i s odstupem času na tyto filmy nedám dopustit. Když někdo někde napíše, že nejlepší Spider-Man je Tom Holland, tak se i vytočím (smích). Fakt si ani nedokážu vybrat, který díl mám nejraději. Miluji je všechny stejně. Poslední dobou se hodně mluví o multiversu, tak tiše doufám, že si Tobey roli Spider-Mana ještě alespoň jednu zopakuje. To bych se v kině snad i rozbrečel.

A když máš ke Spider-Manovi tak vřelý vztah, máš i nějaké vlastní dílo s ním, které máš radši než ostatní?

Tak to bude nejspíše můj poslední Spider-Man vytvořený na iPadu v Procreate. Byl to můj první větší projekt v digitálu. Maloval jsem ho pro radost v každé volné chvilce. Několikrát jsem ho předělával, dokud jsem nebyl spokojený. Obraz je zvláštní v tom, že je Spider-Man v takové více temné a agresivní atmosféře. Má boxerskou pózu a udělané rukavice z pavučin. Moc rád sleduji UFC, a tak jsem chtěl něco v tomto duchu vytvořit. A s kým jiným, než s mým nejoblíbenějším.

Tak a na tohle se zeptat musím, když máš tolik rád Spideyho, tak proč sis zvolil pseudonym Fila Venom Art? 🙂

Tak to je úplně jednoduché. Fila Spider-Man Art je příšerné. Venom je můj další oblíbenec, a tak jsem tam napsal jeho. Pravé jméno jsem uvádět nechtěl, takže vznikl pseudonym Fila Venom. Dnes už to měnit nehodlám. Stále se mi to líbí.

A jaké další popkulturní postavy máš rád? Ať už z filmů, komiksů nebo prostě odkudkoliv?

Nejvíce mám rád Marvel. Hrozně rád si kupuji komiksy. Nemám je sice čas číst, ale jednou se snad dočkám. Koupím si komiks už jen, když má zajímavou obálku. Teď jsem trochu propadl sběratelským soškám. Jinak také zbožňuji sci-fi filmy. Nejvíc o cestování v čase nebo o budoucnosti. Za poslední dobu mě asi nejvíce zaujal německý seriál Dark.

A nehledě na to, jestli je máš rád, máš nějaké postavy, které i raději kreslíš? A naopak některé, které se třeba kreslí hůř?

Nejraději maluji to, co jsem zrovna viděl. Nedávno jsem byl v kině na Black Widow nebo jsem zhlédl seriál Loki. Jakmile budu mít čas, určitě někoho z nich namaluji. Nejhůře se mi kreslí postavy a věci, které mě nezajímají nebo o nich nic nevím. Takže raději před malováním kouknu na film nebo si přečtu komiks. Naposledy to byl Terminátor. Je zvláštní, že se mi celý život vyhýbal. Takže jsem začal jedničkou a zhltnul dalších 5 filmů jako nic. A pak ze mě vypadly dva obrazy, ze kterých jsem měl velkou radost, jak se vydařily.

A jakým dalším tématům kromě popkultury se ve své tvorbě rád věnuješ?

Momentálně jen tu popkulturu. Teď nemám na malování tolik času, takže maluji jen víceméně pro zábavu, pro sebe. Nedávno jsem si pořídil iPad, a tak se učím malovat i digitálně, jak jsem už zmínil výše. Je to skvělý hlavně na učení. Nemusím u sebe mít nic víc než tablet.

Máš docela i úspěch na sociálních sítích, na Facebooku i na Instagramu, jak tě to baví? A shrnul bys prosím tě, jak se ti podařilo sítě takhle rozjet?

Stránku jsem si založil před sedmi lety. Tenkrát tolik kreslířů na Facebooku nebylo. Dnes mi přijde, že maluje každý druhý. Na začátku jsem si zakládal hlavně na tom, aby byly moje kresby hezky vyfocené. Snažil jsem se být originální, komunikovat s fanoušky a oni mi zázrakem začali naskakovat. Dříve to bylo jednodušší. Lidi hodně sdíleli. Cením si každého komentáře a na každý se snažím odpovídat. Zkoušel jsem reklamu, ale není nad to, když uděláte něco zvláštního nebo šokujícího a lidi sdílí jak šílení. Takový moment se stal jednou, když jsem pomaloval bankovky. Ony nebyly pravé, ale lidi tomu věřili. Někdy vedeme i diskuze. Ptám se fanoušků co rádi dělají, zda mají nějaký nápad na obraz, jak se jim líbil nový film od MCU a tak dále. 

Můžeš ještě lidem představit, co vše děláš, protože není tajemstvím, že se věci s tvým rukopisem dají u tebe získat?

Nejvíce teď maluji na boty. Hrozně mě to baví a čím šílenější, tím lepší. Občas namaluji obraz a oznámím, že je volný ke koupi. První, kdo si o něj napíše, ho získá. Většinou si do druhého dne majitele najde, což mi dělá obrovskou radost. Ještě větší radost mi dělá, když se na mě někdo obrátí vícekrát a má ode mě sbírku. Už je pár jedinců, kteří toho mají víc než já sám.

A snad tím potenciální zájemce neodradíme, ale věřím, že je o tvý kousky velký zájem, jak dlouhý fronty na svý věci máš?

Je to většinou v řádu několika měsíců. Občas se stane, že někdo chce obraz s někým, koho chci sám malovat, a tak to udělám přednostně. Nebo jednou za čas udělám takzvanou limitku. Jedná se o třeba 10 kopií na fotoplátně jednoho obrazu. Je k tomu certifikát, jsou podepsané a očíslované. Ty můžete mít víceméně ”hned”.

Je ještě něco, co bys chtěl doplnit?

Určitě! Aktuálně mám výstavu obrazů v Praze. Je to v krásných prostorách Film Legends Museum Praha, které provozuje úžasný člověk, s ještě větší vášní pro popkulturu než já. Najdete zde figurky, rekvizity, merchandise, busty a sochy, a to i v životní velikosti. Rozhodně se tam zastavte. Stojí za zhlédnutí. Nic podobného v Evropě není. Mám velké štěstí, že můžu vystavovat právě tam.

Díky za tvůj čas a moc díky za rozhovor.

Na závěr už jen doplníme, že Filipa můžete sledovat na Facebooku a Instagramu nebo se můžete podívat na Filipův web:

Fila Venom Art | Facebook
Fila Venom Art (@fila_venom_art) • Fotky a videa na Instagramu
www.filavenomart.com