Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TÉMA: Jak James Gunn rehabilitoval Sebevražedný oddíl

Viděl jsem nový Sebevražedný oddíl, celý ten příběh kolem mi přijde tak zajímavý, že jsem se nechtěl omezit jen na pouhou recenzi a rozhodl jsem se to vzít trochu zeširoka a připomenout celý ten vývoj kolem. Hodnocení filmu na konci samozřejmě najdete a nemusíte se bát. Sice se nejedná o známky nejvyšší, ale nový Suicide Squad se fakt povedl.

Sebevražedný oddíl – David Ayer vs. studio

Sebevražedný oddíl je akční, lehce bizarní komiks o partě trestanců, kteří pod pohrůžkou odpálení hlavy plní úkoly, na které by běžní vojáci nestačili a superhrdinové by se k nim nesnížili. Suicide Squad šel do kin jako třetí film tzv. DCEU, což se tehdy, ale i zpětně jeví jako zvláštní rozhodnutí, protože tenhle námět dostal přednost před mnoha jinými a do kin se dostal dřív než Wonder Woman nebo Aquaman. Asi se kluci a děvčata z WB inspirovali úspěchem Strážců galaxie (jedná se fakt o domněnku na základě paralel), což je v komiksové historii de facto až třetiřadý tým a námět obsahující mluvícího mývala se zálibou ve zbraních a mluvící strom, který akorát říká své jméno, na papíře musel působit stejně zvláštně jako námět Suicide Squad. Přesto Feige spolu s Jamesem Gunnem z Guardians of the galaxy vykřesali až nečekaný úspěch a ve Warner Bros. zjevně věřili, že se jim se Suicide Squad povede to samé.

Rozhodli se v některých dílčích věcech podobně a jako režiséra i scenáristu najali Davida Ayera. Silného autorského režiséra a chlapa, který točil drsné kriminálky, do kterých dokázal vměstnat testosteron, kvalitní akci a vždy z nich dýchala jeho osobní a osobitá vize. Za sebe doporučuji nejvíce Patrolu, ale třeba taková kriminálka Drsný časy s Keannu Reevesem asi není tak známá, ale taky stojí za to. Odvážný námět a schopný režisér začali fanouškům slibovat, že se mají na co těšit a očekávání ještě vzrostla, když jsme se dočkali obsazení. 

Hlavní role se měl zhostit Will Smith, což bývá zpravidla sázka na jistotu, potěšilo obsazení vycházející hvězdy Margot Robbie, mně největší radost udělal Joel Kinnaman, který se měl jako Rick Flag ujmout velení. Trailerová kampaň nevypadala špatně, nic, co by mě mělo znepokojovat, ale finální výsledek přinejmenším působí rozpačitě. Nepatřím k těm, kteří film haní až tolik, přesto se s přivřením oka jedná maximálně o průměrnou CGI řachanici, která navíc slevila z toho, co slibovala, a dočkali jsme se běžné a přístupné komiksárny pro puberťáky. Přesto Sebevražedný oddíl v kinech překvapivě utržil tři čtvrtě miliardy a pokořil tak bez problému o pár měsíců dřív propadnuvší snímek Batman v Superman. Přesto po ne moc spokojených recenzích a vlažném přijetí (myšleno z hlediska kvality) od diváků se ven dostaly zkazky o tom, co se během natáčení dělo.

Problematický scénář, který se jeví jako největší kámen úrazu, byl Ayer nucen napsat za 6 týdnů, těžištěm konfliktu se stal ale především rozdílný pohled režiséra a studia. Ayer chtěl natočit temný a drsný film (však ty mu šly dobře) o partě, kterou zneužívá americká úřednická zvůle ke svým vlastním cílům, ale studioví hlavouni z námětu necítili prachy a rozhodli se celý film odlehčit (možná po vzoru Marvelu). Což se údajně dělo za mohutného přetáčení, úprav scénáře za chodu, a tak nějak proti Ayerově vůli. Sám Ayer se konkrétně nevyjadřuje, protože by si tím prý zavřel dveře do Hollywoodu, ale stěžuje si, kde může, a takovým vrcholem bylo, když na svém Twitteru pochválil Marvel za to, jakým způsobem filmy tvoří. (Evidentní volání o práci v Disneym). Jak to přesně bylo, tedy úplně nevíme, ale že to bylo špatné, cítíme všichni. Film sice vydělal hodně peněz, ale vlažné kritické přijetí i další zmíněné okolnosti poslaly plány na další Sebevražedný oddíl prozatím k ledu.

Zdroj: Warner Bros.

James Gunn vs. Disney

Těžko říct, co Kevina Feigeho a lidi od Marvelu, přesvědčilo, protože když se podíváte na filmografii Jamese Gunna před Strážci Galaxie, jako vhodný adept pro natočení sci-fi komiksárny nevypadá. Jeho filmová kariéra začala u brakového studia Troma, pro které napsal scénář k filmu Tromeo a Julie, podílel se na scénářích filmů Scooby Doo 1 a 2 a překvapivě na Úsvitu mrtvých od Zacka Snydera. Jako režisér natočil bizarní horor Slimák a pseudohrdinský snímek Super. Pak si střihnul povídku ve snímku Mládeži nepřístupno a hurá za kameru marvelovského superbijáku.

Jakkoliv se zdáli Strážci galaxie zvláštní od námětu, přes volbu režiséra až po obsazení (Chris Pratt fakt nebyl hvězda a největší hvězdy – Bradley Cooper a Vin Diesel hostovali jen hlasem!), vše se nějak sešlo ve správné konstelaci a Guardians byli přesný zásah na komoru, a i finančně z toho byl sukces jak blázen. Podle některých ne až tolik, přesto se to víceméně povedlo zopakovat i podruhé a nikdo nepochyboval, že se můžeme těšit na trojku opět pod taktovkou Jamese Gunna. Jenže ejhle.

Internet je temné místo, které nic nezapomíná, a strážci mravních pořádků zjistili, že neortodoxní James Gunn dal překvapivě na Twitter ne úplně korektní vtipy, ve kterých zmiňoval třeba obtěžování dětí. Jako upřímně hodně na hraně, ani podle mýho gusta nejde moc o dobré vtipy, ale jsou to pořád jen vtipy. Jenomže Disney jako korporace rodinného typu tohle nenechal bez odezvy a Gunna nechal bez skrupulí vyhodit. Studio asi muselo překvapit, kolik lidí se postavilo na Gunnovu stranu, nejhlasitějším zastáncem byl Dave Bautista, ale třeba i Taika Waititi, kterému podsouvali, že by mohl Strážce převzít, řekl něco ve smyslu, že jediným správným režisérem pro Guardians of the galaxy je James Gunn.

Ale co se stalo, se nemohlo jen tak jednoduše odestát a Gunn byl bez práce. Ale ne na moc dlouho, protože v hlavách producentů z DC se zrodil plán, že by James Gunn mohl zkusit restartovat Suicide Squad. Což tenhle svéráz s radostí přijal a upsal se tak k práci pro konkurenční studio, a jako první režisér se tak měl podepsat pod film od Marvelu i od DC. Největší satisfakce ale přichází někdy v roce 2019, kdy Disney nabízí Gunnovi jeho práci zpátky a přeje si, aby natočil třetí Strážce Galaxie s tím, že zohlední jeho nabitý diář a třetí Strážci Galaxie se začnou točit, až bude mít hotový Suicide Squad. Zdánlivě maličkost, ale jde o velké osobní vítězství člověka, který všem ukázal, že i v tomhle brutálním studiovém/korporátním systému někdy na jedincích a jejich výjimečnosti záleží. Velký palec nahoru, že to takhle dopadlo, navíc s tím, že jednou z Gunnových podmínek přijetí práce u DC bylo, že mu nikdo nebude do práce kecat, aby nedopadl jako David Ayer. 2:0 pro Jamese Gunna, který zasmečoval jak na půdě DC, tak si mohl užít pocit, že se k němu “Disneyovci” museli připlazit.

Zdroj: Facebook Jamese Gunna

Sebevražedný oddíl – reboot Jamese Gunna

A teď už konečně k tomu nejzásadnějšímu, k samotnému filmu. Co se týče realizace, jak jste se dočetli, jde o zajímavý spletitý příběh, který by zněl jinak, kdyby se ukázalo, že ta geniální a trochu pokřivená mysl Jamese Gunna, spolu s jeho tvůrčími schopnostmi, nezafungovala a nový Sebevražedný oddíl je vlastně průměrná srajda. Naštěstí ale Gunn dostál své zářivé pověsti a přivedl na svět takový Sebevražedný oddíl, jaký si zasloužíme. Tedy brutální a nápaditý, co od začátku do konce funguje.

Fanoušci se už od začátku ptali: “Bude to pokračování, bude to restart?” Odpověď je spíš ten restart, přesto se na základech předchozího dílu staví. Vrací se povědomé obsazení v čele s Violou Davis jako šéfkou ARGUSU a Joelem Kinnamanem jako Rickem Flagem. Vrací se taky Margot Robbie, která se jako Harley Quinn těší velké oblibě, i když úspěch jejího vlastního filmu tomu nenapovídá, a znovu se objevuje Jai Courtney jako Captain Boomerang. Žádná zmínka o dalších postavách z minulého filmu, ale všichni, co se akce již zúčastnili, se tváří, že ví, jak to chodí. Takže přeloženo, na předchozí film se volně navazuje, jako sequel se to asi brát úplně nedá, reboot je přesně to, co Suicide Squad 2021 vystihuje nejlépe.

Scénář se tak vyhýbá zbytečnému vysvětlování, divák už ví, jak to s tzv. Task Force X chodí, a Gunn se s ničím nemaže a rovnou začíná velkolepou akcí, která rozpoutá peklo plné vybuchujících hlav, oddělených končetin a dalších různých bizarností. Přesně, jak bych si u takového filmu představoval. Brzy se navíc dozvíme, že si s námi bude trochu hrát a příběh před námi bude odkrývat ne úplně lineárně v takových jednotlivých kapitolách. Každá vypadá trochu jinak, vypráví se v jiném tempu, ale jak do sebe jednotlivé dílky zapadají, příběh skvěle graduje a člověk může uznale pokývat, že takhle to funguje.

Zdroj: Warner Bros.

Největší strach totiž u podobných záležitostí panuje z toho, že se film stane jakousi přehlídkou bizarních nápadů, které přehluší vše ostatní a jako celek film pak často nedává smysl. Ale přestože jde o celý festival gagů, chytrých a drsných akčních scén a různých střeleností, Gunn ukazuje, že má vše pevně v ruce a ukočíroval tenhle celek bravurně. Už jenom to, jaké mikropříběhy dokázal vtisknout většině z postav, čímž se celá ta sebranka antihrdinů stávala zajímavějším, je něco, co se musí náležitě ocenit.

Pokud totiž máte ve filmu Johna Cenu, který většinou nehraje nijak nadprůměrně, ale najednou vás ten chlap hrozně baví, víte, že tohle dělal někdo, kdo přesně věděl, co chce. Podobně mi přišlo, že konečně se naplno využil potenciál postavy Harley Quinn, která ve filmu řádí, ale hýbe i dějem, že konečně nevypadá jako samoúčelná figurka. A Sylvester Stallone, který kouzelně namluvil King Sharka, je jen třešnička na dortu.

Tenhle film využívá naplno možnosti, které komiksový film jako forma skýtá. Nabízí přehršel atrakcí, nebojí se pustit uzdu šíleným nápadům a beze strachu se noří do možností ratingu R, takže se nemusíte bát, že by tentokrát Sebevražedný oddíl nedostál svému jménu. Mrtvoly se kupí, kulky létají a to vše, abych nezapomněl, za zvuků skvělého soundtracku. Jednotlivá vynalézavost scén příjemně překvapí, stejně jako scenáristická hravost, ale největší devizou je, že film výtečně graduje a působí skvěle soudržně. Tady do sebe zapadlo, co mohlo, a nový Sebevražedný oddíl je skvělý letní blockbuster. 

8/10

Hodnocení

Je to vlastně takových osm až devět, takže spíš 8,5. Jako poslední poznámku si v hodnocení dovolím zmínit jen to, že nový Sebevražedný oddíl je jedním z nejlepších, ne-li nejlepší film DCEU a natočit ho musel režisér, kterého nejdříve vyhodili od Marvelu, tož tak…jen k zamyšlení.