Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Expedice – Džungle chce být novodobou Mumií

Expedice – Džungle je úspěšná atrakce v Disneylandech, proto někoho ve vedení u myšáka napadlo, že by bylo super, kdyby se jí udělala pořádná reklama v podobě celovečerního filmu! Zní to šíleně? Nezapomínejme, že stejně začínali Piráti z Karibiku.

Ale hned na začátek, tohle nejsou Piráti z Karibiku, takové kouzlo se tady zopakovat nepovedlo. Film sice chce těžit z podobných dobrodružných klasik jako je Honba za diamantem nebo třeba výborná a oblíbená Mumie s Brendanem Fraserem, ale až taková odlehčená jízda se nekonala, to spíš v mnohém připomíná light verzi nového Jumanji.

Zdroj: Walt Disney Pictures

Emily Blunt hraje Lily Houghton, emancipovanou doktorku botaniky, která věří, že se v Jižní Americe nachází tzv. strom života, tedy potenciální klíč k léku na všechny nemoci. Kromě toho, že chce dokázat sama sobě, že se nemýlí, musí také čelit šovinistickému prostředí, což činí s paličatosti a tvrdohlavostí sobě vlastní. Do džungle se vydává se svým bratrem MacGregorem, který se ujme role otravného, leč milého a ve správné chvíli i odvážného trouby (takže jako Jonathan v Mumii) a jako parťáka zvolí lehce cynického, ale protřelého dobrodruha a lodivoda Franka (takže nabouchanější verze Ricka O’Conella). 

Po stromu života také pasou Němci, konkrétně syn císaře Viléma, protože prý díky kvůli tomu vyhrají válku, což nevím, jestli dává úplně smysl, ale generičtí “němčouři” jsou vždy fajn záporáci. Indiana Jones potvrdí. Navíc Jesse Plemons je v této roli tak akorát slizký, takže jeho karikaturní ztvárnění mě bavilo. Navíc v džungli nečíhají jen ambiciózní zlí Němci, ale také veškerá možná zvířena, nebezpeční domorodci a vydat se jen tak pokořit Amazonku také nebývá úplná brnkačka. Zkrátka na hlavní hrdiny čeká pěkná řada překážek, během kterých k sobě mohou najít vztah, zažít pořádné dobrodružství a třeba se i trochu změnit.

A bude se bavit celá rodina? Nejspíš ano. V tomhle filmu totiž není vlastně nic vyloženě špatně. Herecké obsazení je sympatické, Rock je Rockem a je skvělým Rockem, takže dej tam Dwayna a exchtovní průser z toho nevypadne. Emily Blunt sveřepou dobrodružně naladěnou a velmi emancipovanou děvu taky věříte bez problému a co víc, neirituje vás, o Plemonsovi jsem psal výš. Dohromady spolu dokážou vytvořit odlehčenou atmosféru, kde se nejde pro příjemný vtip daleko.

Zdroj: Walt Disney Pictures

Jinak se furt někde někam leze, před něčím utíká, něco na někoho útočí nebo je potřeba zdolat aspoň nebezpečně vypadající peřeje. Jinými slovy furt se něco děje a z akčního hlediska si nelze stěžovat, film vlastně ani chvíli vyloženě nenudí. Triky jsou sice na každém kroku, bezpečně je poznáte, tady žádný z herců neviděl při natáčení džungli ani smykem, ale vlastně mě to nějak neuráželo. Část mě si sice párkrát povzdechla a říkala si, kde jsou ty časy, kdy se točilo poctivě (zdravím opět Indiana Jonese), ale copak jsem nějaký ubrblaný senil, abych se v moderní době hystericky vymezoval proti použití CGI.

Největším problémem Expedice – Džungle je snad tak jedině to, že v tom filmu není cítit srdíčko nebo nějaké upřímné nadšení pro věc. Jde jen o řemeslně slušně zpracovanou blbinku, která vznikla na objednávku molochu obchodujícího se zábavou, což není špatně, ale že je to z toho filmu cítit po celou dobu trochu špatně je. Tady ze sebe nikdo nevydal nic navíc, nesnažil se přijít s něčím neotřelým a novým. Ale i tohle nutné minimum jako slušná zábava vlastně funguje. Pokud vás zaujal trailer, film vás bude bavit.

6/10

Hodnocení

Šablonovitá řachanda z džungle, která sice v mnohém připomene klasiky z dobrodružného fondu, jako je Mumie nebo Honba za diamantem, ale ani k jednomu se zdaleka nepřibližuje. Jako zábava rodinného typu ale svůj účel splní.