Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Batman – Tři Jokeři – Geoff Johns

Zdá se to nelogické, zdá se to iracionální, ale Batman se bude muset postavit tváří tvář možnosti, že existují tři Jokeři. Aby pochopil, co se děje, bude muset odvést pořádnou detektivní práci. S čímž mu pomohou Barbara Gordonová a Jason Todd, kteří si z minulosti nesou trauma ze setkání s tímto nevypočitatelným klaunem.

Barbaru Gordonovou alias Batgirl upoutal Joker střelným zraněním na nějaký čas na vozík, Jasona Todda brutálním mučením, včetně pohřbení zaživa, Joker dotlačil na hranici, díky které se stal Red Hoodem – mnohem nelítostnějším bojovníkem se zločinem, který nemá problém použít násilí. Obojí se osobně Batmana dotýká a je to jistým emocionálním motivem, který se vine celým příběhem, protože ovlivňuje, jak postavy reagují na různé situace, i probíhající vyšetřování, a zároveň nutí čelit Batmana jasným následkům jeho boje se zločinem, které má vlastně pořád před očima.

Tři Jokeři, potažmo scénárista Geoff Johns, slibovali jakýsi zásadní pohled na tenhle ambivalentní vztah Batmana s Jokerem a především důležitý vhled do toho, jak to je (nebo spíš jak by to mohlo být) s klaunovou identitou. V tomto ohledu si myslím jde o mnohem průměrnější záležitost, než bych čekal. Spíš se jedná o jakž takž povedenou scénáristickou hříčku, která zaujme, než o nějaké podstatné sdělení, které by mě donutilo zvolat: “WOW, tak to je něco, jsem v šoku!” Tudíž mi přijde, že anotace komiksu trochu škodí, protože vzbuzuje ve čtenáři očekávání, která úplně nenaplní.

Přitom jde jinak o zajímavý příběh, který především na poli emocionálním dokáže rozehrát zajímavou hru, která zaujme. Něco málo ohledně Batgirl a Red Hooda, a jejich sdílených traumat, jsem poodhalil nahoře. Ale jedním z nejzajímavějších elementů bylo zapojení Joea Hilla. Linka, kdy se Bruce Wayne musí vypořádat s tím, že do tohohle šílenství Joker zatáhl i vraha jeho rodičů, je asi tím vůbec nejlepším na celém komiksu. Tomuhle motivu sekunduje snad už jen osobní napětí mezi Brucem a Jasonem, ale oba tyto motivy dokážou čtenáře do příběhu nakonec vtáhnout líp než pokus o to ho šokovat nějakou překvapivou pointou ohledně Jokera.

Vzato kolem a kolem totiž Tři Jokeři, co se týče scénáře, ničím nevybočují z běžného DC mainstreamu. Snad jen vyobrazením násilí, které je naturalističtější a brutalitou, která se nachází na vyšší úrovni. Ale to se dá od komiksu, jenž je součástí Black Labelu, dalo čekat. Jinak jde ale o klidné plynutí s běžným komiksovým proudem.

Skutečně nadprůměrnou práci tak odvedl zejména kreslíř Jason Fabok. Ten do stránek úspěšně vtisknul jak atmosféru plnou osobních problémů, tak chaos a nervozitu, které se Joker se svým plánem snaží rozpoutat. Doporučuji si přiložené galerii pořádně prohlédnout, protože jestli vás něco navnadí, bude to určitě ilustrace. A koho kresba osloví, může se těšit z toho, že přebal se dá použít také jako plakát, kde jsou jak tři Jokeři, tak í hlavní postavy – Batman, Batgirl a Red Hood. Tím se aspoň trochu vyváží absence bonusových materiálů, kterými jsou právě jen portréty, které jsou takto na přebalu použité.

Kdyby komiks nesliboval tolik, měl bych z něj vlastně mnohem lepší pocit. Jako akční jednohubka s Batmanem, kde až tolik o Batmana nejde, nabízí zajímavý pohled na vývoj zúčastněných postav. To, že se odkazuje ohledně Red Hooda a Batgirl na zásadní momenty z jiných příběhů, mi přijde jako sympatické pomrknutí pro ty, co znají Batmanovy komiksy víc. Jinak se žádná velká revoluce nekoná a v zásadě jde jen o další šílený případ s Jokerem. V samotném provedení tedy vyniká, spíš než scénář, zejména výtečná Fabokova kresba.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

7/10

Hodnocení

Sice trochu násilnější, přesto pořád tradiční Batmanovka. Potěší zaměření na jiné postavy než jen na netopýra a kdyby se komiks netvářil, že přichází s něčím hrozně novým, vlastně bych jako čtenář necítil to zbytečné mírné zklamání.