Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Občanská válka – Mark Millar

Edice Legendy Marvelu/DC od nakladatelství Crew je sázka na jistotu. Však v ní vychází díla, která prověřil čas, a která patří k tomu nejlegendárnějšímu, co lze v komiksovém světě číst. Tentokrát padla volba nakladatele na Občanskou válka od Marka Millara, na jeden z nejepičtějších eventů marvelovského universa.

Otřesná nehoda, při které třetiřadý superhrdinský tým New Warriors v bitce s padouchy vyhodí do povětří celé sousedství, včetně školy, přiměje politiky jednat. Americká vláda předloží Zákon o registraci superhrdinů, jenž vyžaduje, aby hrdinové odhalili svou identitu a podléhali vládě USA jako jejich přímí podřízení, aby se podobným neštěstím do budoucna zabránilo. Iniciativa superlidi rozdělí na dva tábory. Do čela na podporu této registrace se postaví Tony Stark, ty, kteří se novému zákonu podvolit nechtějí, vede Steve Rogers. Ke každému se z různých důvodů přidávají další, svou šanci vycítí i padouši, takže figury na šachovnici zaujmou svá postavení a střety mezi nimi mohou vypuknout.

Komiks v první řadě upoutá kolosálním zástupem postav, kdy se na stránky dostane skoro celá první liga, ale i ta druhá a vlastně i třetí, včetně figurek, které jsem neznal. Když jde o tyhle monumentální eventy, je podle mě zásadní, zdali se tvůrcům podaří příběh podat srozumitelně a přehledně. A tady hned můžu dát Millarovi jedničku, protože i přes širokou plejádu postav jsem se v příběhu ani na vteřinu neztrácel. Chytře vytyčil vůdce jednotlivých frakcí, kdy se k lídrům přidali další výrazní hrdinové, k Iron-Manovi třeba Reed Richards, Peter Parker a Hank Pym, na stranu Captain Americy zase Daredevil, Luke Cage nebo třeba Falcon, díky čemuž se dá v dění snáze orientovat.

V souvislosti s tím musím zmínit bravurní kresbu Steva McNivena, která Millarovu scénáři doslova kryje záda. Zaujme živoucími barvami a dynamikou, která pomáhá prožít akční scény a bitky a bitvy, stejně jako čtenáři pomůže vychutnat si naplno jednotlivé postavy marvelovského panteonu, které, jak se sluší, působí sošně a zároveň jakýmsi zastrašujícím dojmem. I díky tomu vzniká na papíře osudovost, kterou jsem Občanské válce věřil v každém panelu.

Zápletka je vystavěna chytře a uvěřitelně. Když vezmu základní premisu, nenašel jsem během čtení důvod pochybovat o tom, že podobný konflikt superhrdinů takto nemůže vzniknout. Millar se navíc nebál načrtnout situace, které bolely a zašly do extrému, takže vymizel dojem, že jde o nějakou půtku, která skončí, všichni si podají ruce a pojede se dál. V každé větě, v každém obrázku bylo cítit, že tady o něco jde a vše, co se děje, má dopad a nejde jen o efektní samoúčelnost.

Komplexnost zápletky podtrhával vývoj jednotlivých postav, kdy se motivace a s tím i strany u některých v průběhu měnily, někteří si třeba zvolili i neutralitu. Ale, abych byl upřímný, našli se i tací, kteří působili jako pěšáci posunutí buď na jednu nebo na druhou stranu bez většího vysvětlení, ale to je asi cena za snahu přivést do děje co nejvíc hrdinů. Čistě z hlediska morálního si myslím, že nejde ani jednoznačně určit, čí pohnutky byly špatné a čí dobré. Téma vedlejších obětí musí v každém z nás rezonovat a dá se tak chápat. Stejně tak se nedá rozporovat rozhodnutí, že upsáním se vládě a odhalením identity může hrdina přijít jak o větší bezpečí sebe i blízkých, tak o svojí svobodu a stane se potenciálním nástrojem establishmentu, což také nemusí být dobře. Nejasné etické hranice mezi motivy jednotlivých táborů tak dokreslují hutnou atmosféru komiksu. Millar se navíc vyřádil v jednotlivých nápadech, kdy každá z frakcí překvapí některými strategickými rozhodnutími a nápady, které se rozhodnou proti sobě použít, jako i jiné drobnosti (např.: reakce J. J. Jamesona na Spideyho identitu), což zvedá čtivost o další úroveň.

Jediné, co mohu Občanské válce, potažmo Millerovi, vytknout, je tak uspěchaný konec. Působí sice logicky, odpovídá charakterům postav a nese s sebou uspokojivé rozuzlení, ale bylo by podle mě lepší, kdyby se k němu došlo trochu postupněji. Takhle přichází zhurta, uprostřed epické “podívané”, kterou zničehonic přetne a konflikt zčistajasna dojde ke svému konci. Ale až na tenhle sprint k tomu nějak příběh dotáhnout, jde o jeden z nejzajímavějších komiksů, který pořád zaslouženě přitahuje pozornost.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

9/10

Hodnocení

Nebýt trochu překotného konce, šlo by o perfektní záležitost, která by si zasloužila plné hodnocení.