Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Proti přírodě 1: Probuzení – Mirka Andolfo

„Čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné,“ hlásalo heslo v dnes již klasickém románu Farma zvířat od spisovatele George Orwella. Heslo bylo později změněno na „Čtyři nohy dobré, dvě lepší,“ když se milá prasátka naučila chodit po dvou. Antropomorfní zvířata (rozuměj zvířata, co se chovají, oblíkají jako lidé a mají jejich vlastnosti) jsou oblíbeným zpestřením v mnoha dílech. U nás můžeme za všechny jmenovat třeba Lišku Bystroušku nebo kocoura Mikeše. Ze světových děl musím určitě zmínit grafické romány Maus, Blacksad nebo králíka Usagi Yojimba. A nyní se nám díky Nakladatelství Crew dostal do ruky komiks Proti přírodě, kde se podíváme na pár prasárniček od autorky Mirky Andolfo.

Spisovatelka a zároveň kreslířka Mirka Andolfo vytvořila svět, který obývají antropomorfní zvířata. Tam, kde se někteří autoři zaměřili hlavně na téma rovnosti mezi zvířat, si Mirka Andolfo vybrala myšlenku zakázané lásky a mezidruhové erotiky. Hlavní postavě Leslie se dostala do věku, kdy by měla být přínosem pro stát a začít rodit děti. Svůj protějšek zatím ale nepotkala, protože kromě nesmělosti a velkého strachu ze seznámení, ji ve snech pronásleduje obří vlk, který jí každou noc dává, co proto. A jí se to líbí. Jenže láska mezi jinými zvířecími druhy je zakázaná, čas neúprosný a Leslie by měla začít být prospěšná pro stát. Jenže ne vše je tak, jak má být a do chodu se dají události, který jí navždy změní život.

Hlavní hrdinka Leslie je pěkná svině. A to doslova. Prasečí rypáček, ušiska a ocásek na rostlém lidském těle, vilně nevinný pohled a velce tvarované ducpartie dělají z Leslie dokonalou postavu pro lehce eroticky laděný román. Jen by nemusela ve svých dvaceti pěti chovat jako puberťačka, která má v hlavě trochu vymazáno. Je malinko otravná, ale dá se na to zvyknout. Více čtenáře zaujmou spíše její spolubydlící Trish a kamarád a kolega Derek, kteří doprovázejí Leslie životem a více či méně ji ovlivňují.

Přestože to podle obalu (speciálně u toho od Milo Manary) vypadalo, že se v komiksu dočkáme pořádných prasečinek, opak je pravdou a více než explicitní erotiky dostaneme vzrušující a dobrodružný příběh plný zvratů a výtečné ilustrace. Pár čuňačinek tu samozřejmě uvidíme také. Několik odhalených ňader hlavní hrdinky a všeho všudy dvě až tři lehce erotické sexuálních scén (rozuměj není skoro nic vidět) nepůsobí nijak šokujícně a komiks na tom nestaví. Autorka nepřekračuje hranice vkusu a není se třeba u čtení kdovíjak červenat. Samozřejmě pokud si čtete doma, a ne jako já ve vlaku, kdy jsem se snažil mít komiks co nejvíce přivřený, aby náhodou někdo něco neviděl a moc se nedivil, co si to ta dnešní mládež čte.

Hlavním tématem komiksu Proti přírodě není tedy erotika, ale hlavně svoboda jedince a tabu nevhodných vztahů mezi zvířaty různých druhů a stejného pohlaví. Leslie žije v celkem krutém světě, který sice hlásá, že všechna zvířata si jsou rovna, ale na úkor tvrdých zákonů, jejichž porušení může vést až k trestu smrti. Aby toho nebylo málo, tak po dovršení věku dvaceti pěti let musí každý člen společnosti nastoupit do vládního programu, který zajistí, že se občané budou rozmnožovat s protějškem vybraným vládou. Kdo se nepřizpůsobí, tomu budou zvýšeny daně a dostane se na okraj společnosti. Antiutopické ladění dodává komiksu temný nádech a celý svět působí o hodně drsněji, než by se mohlo na první pohled zdát. Autorka si bere na přetřes i kontrolu porodnosti a nucená manželství.

Mirka Andolfo si prý zvolila zvířata, protože nerada kreslí lidi. Jako fanoušek antropomorfních zvířat mohu její volbu jenom pochválit. Zvířata, tedy především jejich obličeje, vykreslila parádně. Spojení lidských těl a zvířecích hlav se autorce povedlo, působí přirozeně a různé módní doplňky jako náušnice, piercingy nebo třeba účesy vypadají na postavách půvabně. Lehká erotika v podobě nahé Leslie vypadá sexy, po pár panelech se ale okouká, tím spíš, že se v celém prvním čísle natřásá a dělá prasárničky hlavně ona. Pot, slzy nebo sliny autorka nakreslila trochu nechutně. Panely, kde Leslie něco jí, pije nebo jen tak vyplazuje jazyk, bych vynechal úplně. Krom erotiky dostaneme i pořádné spršku krve, které především ve snových sekvencí s nahotou vypadají úchvatně.

Příběh funguje na výbornou a dotýká se témat, které i dnes rezonují v naší společnosti. I v dnešní době existuje dost neostrých tužek v penálu, co si myslí, že vztah smíšených ras nebo stejnopohlavních párů je nepřirozený a jsou zastánci „tradiční rodiny“. Kombinace svižného vyprávění a působivé kresby dělá z komiksu Proti přírodě 1: Probuzení zábavnou jednohubku. kterou přečtete za jedno rychlé odpoledne. Myšlenka, že by vláda mohla korigovat náš milostný a sexuální život dodává příběhu temný podtón. Komiks by skvěle fungoval i bez všech erotických scén a nabízí se otázka, zda to není jen lákadlo pro čtenáře. Přestože jsou erotické scény veskrze oku lahodící, komiks dokáže zaujmout i bez toho. Těším se na další díl.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Napínavý a zábavný příběh, který se zaobírá vážnými a stále aktuálními tématy.