Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Black Widow – rodinná akční podívaná

Neuvěřitelné dva roky trvalo, než do kin vtrhla nová marvelovka, dlouho odsouvaná Black Widow. Očekávaná sólovka se zaměřila na oblíbenou Natašu Romanoff, která si v době po událostech Občanské války odskočila vyřešit své rodinné trable.

>>POSLECHNĚTĚ SI PODCAST NERDOPOLIS ON THE AIR – BLACK WIDOW<<

Během sporů kvůli tzv. Sokovijské úmluvě se Black Widow rozhodla vydat na útěk, čehož tvůrci využili a rozumně vymysleli vedlejší dobrodružství místo toho, aby se snažili dělat na sílu nějaký origin, který by pravděpodobně už Scarlett Johansson nemusel vůbec sedět nebo by ji museli možná úplně přeobsadit. I tak téhle odbočky využili chytře a k původu oblíbené hrdinky se dostali.

Zdroj: Marvel Studios

Nataša je totiž brzy vržena do událostí, které souvisí s její minulostí i výcvikem a ukáže se, že některé kapitoly jejího života vůbec nejsou uzavřeny. Proto se brzy spojí se svou sestrou, která vlastně její sestra není, a spolu se vydají bojovat jak proti tajemnému Taskmasterovi, tak začnou hledat cestu, jak definitivně zničit program Red Room (červený pokoj), který tzv. černé vdovy produkuje.

Film začíná hrozně příjemně, s nádechem takové nepříjemné atmosféry, která v ledasčem připomene Captain America and the Winter Soldier (podle mě nejlepší marvelovka), škoda, že to filmu ale nevydrží. Jak se začínají objevovat další postavy v čele s Red Guardianem (David Harbour) snímek se změní v mnohem odlehčenější verzi sebe sama a ta vážná tísnivost je ta tam. Není to vyloženě špatně a u Marvelu to nemůže ani nikoho překvapit, ale začátek sliboval trochu napínavější biják.

Nakonec se tak tenhle náboj vytratí a film se zředí na přímočarou akčňárnu plnou malých i větších vtípků. I přestože film má, jak se na komiksový velkofilm sluší a patří, rozumnou produkční hodnotu, musím říct, že akční scény mě svojí digitálností později začali už trochu ubíjet. Boj zblízka byl logicky hodně sestříhaný, takže občas působil zmateně a finální scéna byl už docela slušnej přepal ve stylu finále posledního Rychle a zběsile. Velký podíl na tom má i Taskamster, který se zařadí do zlatého fondu unylých marvelovských záporáků, protože už z povahy, kým se ukáže, že je, nemůže mít větší dopad a místo něj tam mohl být nějaký bezejmenný ninja třeba…

Zdroj: Marvel Studios

Jinak Scarlett Johansson tahle role pořád sedne a sluší, ale tentokrát si jí herecky na chleba namazali zejména David Harbour a Florence Pugh, jejichž role jsou tím nejlepším na celým filmu. Zvlášť obtloustlá verze Captain Americy solí neuvěřitelný frky a rozzáří plátno pokaždé, když tam je. Čímž přesně plní zadání. I díky těmto dvěma pak působí mnohem přirozeněji všechny dialogy, které se hodně vrací k jejich vykonstruované rodině, skrze kterou všichni řeší větší či menší bolístky z minulosti.

Jinak se jedná určitě o jednu ze slabších marvelovek, což podtrhuje fakt, že jde pro universum de facto o zbytečný filler. Tohle je skutečně rodinná odbočka, abychom se ještě jednou mohli vidět s Black Widow, a aby v MCU za „girl power“ nekopala jen Captain Marvel. Když jsem u toho, tady je to emancipační snažení mnohem přirozenější, možná i protože není prvořadé. To je, jak by řekl Dominic Toretto, rodina! Jako blockbuster Black Widow funguje slušně a film jsem si užil, ale chybí mu nějaká nadstavba a na zbytek MCU má marginální dopad.

SUPER MARVEL MERCH KOUPÍTE NA GAMLERY.CZ:

6/10

Hodnocení

Velká očekávání se rovná menší zklamání. Black Widow víc než toužebně očekávaný špiónský snímek přináší rodinnou akční podívanou, která v jednotlivostech umí být fajn, ale jako celek zůstává v průměru.