Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: The Tomorrow war – nedává smysl, ale baví

Dlouho jsme se nedočkali pořádného military sci-fi. Já si od dob Na hraně zítřka na žádné pořádné nevzpomínám, dvojku Dne nezávislosti z úcty k jedničce okázale ignoruji, takže, když se kolem filmu The Tomorrow war vytvořil bzukot, trochu jsem zbystřil.

Film vznikal pod hlavičkou Paramountu a měl se porvat o dolary v kině, nicméně studio míní, covid mění, nakonec byli producenti asi rádi, když se jim ozval Amazon s tím, že by film za dvě stě melounů koupil pro Prime video. A co je doma, to se počítá, takže jsme si The Tomorrow war mohli vychutnat v pohodlí domova.

Originální snímek, který nevychází z žádné předlohy, přináší příběh, ve kterém se ukáže, že lidstvo prohrává válku s divnými mimozemšťany takovým stylem, že jediný způsob, jak ještě zdárně bojovat, je do budoucí války v roce 2051 verbovat lidi z minulosti. Takže, když se na finále světového mistrovství ve fotbalu v roce 2022 otevře portál, ze kterého vystoupí vojáci z budoucnosti, svět a život v přítomnosti se okamžitě a definitivně mění.

Hlavní postavou příběhu je Dan Forester (Chris Pratt), biolog a bývalý voják, zároveň ale obyčejný chlápek od rodiny, který je do této války naverbován, a tak je povolán k výcviku s tím, že bude do budoucnosti teleportován a zúčastní se tam mise. Během přijímače si i s dalšími postavami dají dohromady, že byli vybráni i proto, že v době války již dávno nežijí, takže mohou vyrazit do budoucnosti, aniž by nevznikl paradox.

Zdroj: Paramount Pictures

A tady bychom mohli začít s tím, jak je snímek neuvěřitelně nelogický, a proto u něj za žádných okolností nepřemýšlejte. Hlavní postava se dozví, že by za pár let měla zemřít při nějaké nehodě, nebo něco takového, proto může vyrazit do budoucnosti. Ale kdyby zemřel v v roce 2051, tak přece nikdy nenastane těch pár let, co mohl prožít do své smrti, a během kterých by ovlivňoval dění a životy lidí kolem sebe, takže nevznikl by paradox právě tímhle? A když se to stane tisícům lidí?

Navíc armáda z budoucnosti verbuje úplné nýmandy, kteří až na výjimky nikdy nedrželi ani zbraň v ruce, a neprošli ani řádným výcvikem, aby vůbec byli v té válce zítřka vůbec něco platní. A vláda dneška vůbec informaci z budoucnosti nezpochybnila. Prostě se objevila banda lidí z budoucnosti, řekli, že za 30 let budeme v řiti, a že potřebují lidi do budoucnosti, aby bojovali a všichni si řekli, OK, a začali chodit do budoucnosti jako prasata na porážku. Co kdyby to byla finta chytrých mimozemšťanů, jak porazit snadno lidi? Kdyby byla, tak bychom se jim snadno vydali na milost.

Naštěstí si s přemýšlením nelámou hlavu moc ani postavy ve filmu, žádná finta to není, nikdo to ani nezpochybňuje, a lidi jsou skutečně od roku 2048 masově vybíjeni monstry nazývanými “Whitespikes (bělohroti)”. A lidi si s nimi neví rady, i když jdou jednoduše zabít, když jim míříte na krk nebo břicho. Místo toho aby se vymyslelo, jak je organizovaně vybít, je snazší udělat červí díru do minulosti, ještě takovou, co vede jen z jednoho bodu do druhého, abychom mohli přivádět na jatka další lidi. Ne skutečně to nedává smysl a nedosahuje to kvalit Na hraně zítřka ani Dne nezávislosti, ale přeci jen se na to koukat dá.

Ještě jednou opakuji, nezapínejte u toho hlavu a film vás může do určité míry pohltit. Protože na druhou stranu, s tím jak se The Tomorrow war ani nesnaží tvářit aspoň trochu logicky, bojuje o pozornost diváka atrakcemi a tempem, díky kterému se jen tak nezačnete nudit.

Zdroj: Paramount Pictures

Proto na nás chrlí docela slušnou porci akce, která trikově vypadá dobře, a když sviští kulky, ulicemi postapokalyptické Kalifornie pobíhají hordy monster, člověk se nenudí. Když se tam lidi nekydlí s bělohrotama, tak probíhají odlehčené dialogy, které hrozně chtějí být tak cool jako vtipy Willa Smithe ve Dnu nezávislosti, což sice nejsou, ale jsou vcelku v pohodě pohodě, takže se člověk i sem tam usměje.

Chris Pratt jako hlavní hrdina je vcelku rozumná volba, protože mu věříte jak chlápka od vedle, tak frajera, který je schopen naskočit do brutálního útoku proti šíleným emzákům. Vlastně od dob Star-Lorda asi nic jiného ani nehraje, evidentně jeho oblíbená herecká poloha a mám dojem, že mu to ještě nějakou dobu zůstane.

The Tomorrow war je sice hrozně wannabe Na hraně zítřka, což není, protože nesmyslnost scénáře zde bije do očí a scénáři i provedení chybí vynalézavost, která by tohle sci-fi pozvedla někam k nadprůměru, ale jako slušný letní blockbuster to vlastně funguje i dobře. Má to jistou lehkost, která nakonec překřičí slabší scénář a člověk se ještě rád ponoří do šíleného boje s divnými emzáky, který probíhá v budoucnosti. Až si říkám, že je škoda, že jsem to nemohl vidět v kině a vychutnat si to na velkém plátně. Mám dojem, že by mě to tak pohltilo víc, a mé hodnocení by bylo pozitivnější.

6/10

Hodnocení

Hrozně nelogické military sci-fi, které je ale překvapivě zábavné a jako blockbusterová jednohubka zaplácne chuť po větším filmu. Škoda, že se na to nedalo jít do kina.