Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TOP 5: Nejlepší filmové a seriálové kozičky

Kozy fascinovaly lidi odjakživa, zvláště muže, kteří na ně rádi zírají, ale vždy přitahovaly i ženy. A často se jim přisuzovala až pekelná a čarovná moc, kvůli kterým byly součástí i různých podivných rituálů. Třeba i satanských. Možná proto se staly tak vděčnou součástí některých mytologických prvků a pronikly tak do mnoha filmů a seriálů, které pracovaly s touto tematikou. Ale někdy nebohá koza posloužila jen jako hračka k požvýkání, ale i to stačí, aby se taková kozička zapsala do hlubokého povědomí diváka. A proto jsme sestavili tenhle žebříček těch nejlepších filmových a seriálových koz.

Torque

Jeden moudrý tvor kdysi prohlásil, že prý jebat bude. Nebyl to nikdo jiný než slavný sylván Torque. Tvor, jenž studnu zasviní, za děvečkami lítá, straší je a vyhrožuje, krade chudým i bohatým. No prostě neřádstvo, pekelný tvor a zhovadilec zlomyslný, co má v hlavě nasráno. Na něj je nejlepší zavolat prašivého zaklínače, hodit mu pár marek, ať se o verbež postará. Pak vědmáka i s čertem do háje vypakovat a mít na políčku zasejc klid. Alespoň takhle si to malovali vesničani v povídce Konec světa od spisovatele Andrzeje Sapkowského.

Netflix tuto povídka vzal a zpracoval ji ve druhém dílu seriálu Zaklínač pod názvem Čtyři marky. Povídku dosti osekal, dostatečně nezdůraznil téma soužití a nenávist mezi lidmi a ostatními rasami a samozřejmě vynechal legendární hlášku o jebání. Na druhou stranu jsme ale dostali skvělou píseň o házení mincí zaklínači a také perfektního tvora/čerta/sylvána Torqueho, který se se svým zjevem připomínající přežvykující kozičku s chlupatým tělem, vypoulenýma očima, dlouhým ocasem se střapatým koncem, rohy a vousy ve výběru neztratí.

Pan Tumnus

Pan Tumnus, to je ale pěkná kozička. Nebo spíš poloviční koza. A vlastně spíš kozel. Pan Tumnus je faun. Lesní bytost, napůl člověk a napůl koza. Mytologický tvor, ochránce polí a stád, který má mnoho jmen. Známe ho jako fauna, satyra nebo třeba Pana. V různých příbězích se faun vyskytuje se svojí charakteristickou flétničkou, jejíž veselé tóny doprovází svým tancem. Tak divokým tancem, že se celá jeho kozičkovitá postava natřásá a naklepává. V knihách, filmech a jiných dílech se faun objevuje poměrně často. Za zmínku stojí například úžasný fantasy film Faunův labyrint. My se ale zaměříme na film Letopisy Narine: Lev, čarodějnice a skříň, kde se nám představil právě pan Tumnus.

Než se James McAvoy stal Profesorem X a hollywoodskou hvězdou, musel si přetrpět klasickou šňůru horších rolí, která čeká každého začínajícího herce. Postava Pana Tumnuse nebyla výjimkou. Kdo by totiž chtěl hrát nesympatickou postavu, co pořád jen smutně kouká svýma psokozíma očima a otravuje svoje okolí jen svojí přítomností? Já teda určitě ne. Naštěstí Pana Tumnuse brzy zatknou a uvězní v ledovém hradu, kde je proměněn v kámen. Přes všechny zápory Pan Tumnus do TOP 5 patří, protože těch ukázaných koziček ve filmech a seriálech, které by za něco stály, zase tolik není.

Koza z Jurského Parku

„Kde je ta koza?“ řekli jste si právě teď v duchu legendární hlášku z filmu Jurský park, zatímco čtete článek s názvem TOP 5 ukázaných koziček ve filmech a seriálech. Jen používáte množný číslo, tedy: „Kde jsou ty kozy?“ No, asi už jste pochopili, že jsme vás trochu vosrali, ale i tyhle kozičky za něco stojí. V roce 1993 nám Steven Spielberg představil film s názvem Jurský park, který se stal průkopníkem v CGI a způsobil revoluci na poli vizuálních efektů. Do té doby nevídané triky a živě působící dinosauři způsobili, že miliony domácností a rodičů museli svým ratolestím koupit nějaké dinosaury, aby nezaostávali za ostatníma děckama.

Jedním z nich byl i tyranosaurus rex, který měl dostaveníčko ve svém kotci s právě už zmíněnou kozou. Že to bylo rande krátké a kudlankovitého charakteru asi netřeba dodávat. Koza byl slupnuta na jedno polknutí, vypadla elektřina a celé dobrodružství v zábavném parku, plném krotkých a milých dinosaurů, mohlo začít. Kozička zažila pár minut slávy, ale i tak se dostala do našich srdcích, i kdyby jenom tou jednou hláškou. Ruku na srdce, pamatujeme si snad i nějaký další hlášky než tuhle?

Kozy z Muži, co zírají na kozy

V osmdesátých letech americká armáda vytvořila tajnou vojenskou jednotku a názvem Jedi Warriors, která se zabývala paranormálními jevy, neviditelností, telepatií, telekinezí a dalším obskurními činnostmi a schopnostmi. Jeden z triků, kterých tito vojáci byli schopni, alespoň někteří, spočíval v zastavení srdce kozy pouhou myšlenkou. To samozřejmě nešlo ráz naráz, ale předcházelo tomu dlouhé soustředění a pozorování oné kozy. Odtud název Muži, co zírají na kozy. V originále je název filmu v pořádku. V ČR byl ale překlad filmu stejně podlá zrada jako tento článek, protože se většina z nás na ten film koukla, představujíc si úplně něco jiného.

Naštěstí se zklamání z očekávání něčeho jiného hned rozplynulo, protože jsme dostali svěží originální film, který nás vzal na zábavnou jízdu plnou absurdního humoru. Skvělému hereckému obsazení dominoval především George Clooney s Kevinem Spaceym. Trošku slabší roli měl Ewan McGregor, ale za to mohl částečně scénář a jak byla napsaná jeho postava. Takovej nemastnej neslanej nudnej nedomrlík. Zajímavý je, že tuhle postavu opakuje v dosti filmech, a to ho máme jinak dost rádi. Závěrečná scéna, kdy se všichni zfetujou, patří k tomu nejzábavnějšímu, co můžete na filmovém poli vidět. Parádní film.

Kozí démon v Horns

Herců jedné role, jejichž postava se vám vybaví pokaždé, když uslyšíte jejich jméno, po světě pobíhá jak hrbatých psů. Pro herce jde o prokletí, kterého se zbavuje těžko. Daniel Radcliffe by mohl vyprávět, dodnes stín role brýlatého kouzelníka s jizvou na čele ze své kariéry nesetřásl. Tím spíš, že Daniel moc velké herectví v sérii Harry Potter nepředvedl. Pár projektů se mu ale už povedlo. Za všechny můžeme jmenovat superujetý film Švýcarák, napínavý snímek Ztracen v džungli, hororovou Ženu v černém nebo fantasy thriller Horns, v češtině známém jako Rohy.

A právě v posledním jmenovaném se náš milý kouzelníček objevil v roli muže, jemuž zavraždili jeho milovanou a on se postupně začne měnit v kozu. Dobře, není úplně jasné, jestli z něj bude koza, prostě mu začnou růst rohy. Ale stoprocentně kozí! Kromě nich se začnou lidé v jeho okolí chovat divně a přibydou mu nějaké ty zvláštní schopnosti. Film vygraduje, když se hlavní hrdina změní v kozího démona. Jasný, nemá ocas, ani není moc chlupatej, ale kozí rohy má a kopýtka taky, tak co to může bejt jiného než koza, že? Kozička s křídly. Do výběru stoprocentně patří. Jinak se na to určitě koukněte, ten film je super. Stejně jako knižní předloha od Joe Hilla, synka Stephena Kinga.

Jste z těch všech koz Witcherpaní? Tak si oddechněte kupte si třeba triko s vyčerpaným videoherním Geraltem 😉

Klikněte na obrázek níže nebo >>NAKUPUJTE ZDE<<