Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PRVNÍ DOJMY: Rick a Morty – Pátá řada startuje zostra

Animované zjevení Rick a Morty se stalo zaslouženým hitem, které každý nerd nedočkavě vyhlíží. Tentokrát pauza mezi sériemi nebyla až tak dlouhá jako mezi třetí a čtvrtou sezónou, přesto jsem až s radostí zahnal počínající abstinenční příznaky. Navíc mi tvůrci uštědřili šlehu, která mi snad vydrží do příštího týdne. Ale asi čekání ještě vyplním opáčkem čtvrté sérky.

První díl 5. série začal přesně tak, jak máme Ricka a Mortyho rádi. Pořádně zostra. Pár vteřin po začátku je jasné, že Rick s Mortym zažili další pekelně ostrý výlet, protože v rozbombardované kosmické lodi míří k Zemi. Vše dobře dopadne, když si jim podaří přistát na vodě. Jenomže přistáním na moři poruší výsostné území Nimbuse, Rickova úhlavního nepřítele.

Zdroj: Adult Swim

Nimbus je jakousi úchylnou parodií na Aquamana a Rick v rámci zachování míru zve nadrženého vládce moří na večeři, u které budou vyjednávat nové podmínky příměří. Samozřejmě Rick má postranní úmysly, se kterými mu Morty moc nechce pomáhat, protože má konečně rande s Jessicou, a přál by si, aby dopadlo co nejlépe. Jak by tohle asi mohlo skončit?

Jak je dobrým zvykem, Dan Harmon a Justin Roiland, na sebe vrší jeden bláznivý nápad za druhým a nechávají příběh eskalovat ad absurdum. Jakkoliv vyjednávání s králem moří, který zve Jerryho s Beth do trojky, jeví už samo o sobě jako šílenost, je to vlastně základ, ze kterého vyprávění nakonec odbočí jinam a hlavní linkou se stane Mortyho rande, které se změní v dobrodružství v dimenzi s dilatací času.

Zdroj: Adult Swim

Jestli jste se ještě teď nerozhodli, že si novou sérii hned pustíte, můžu přidat, že první díl je vlastně hláškama a nápadama, jako kreativním ztvárněním alternativní dimenze a její evoluce, narvanej až po strop. Je trapně sexualizovanej skrze rodičovskou nadrženost Beth a Jerryho a zároveň ale přináší další z Mortyho osobní příběhů, ve kterém se snaží sbalit Jessicu, se kterou mu to prostě ne a ne vyjít.

Čtvrtá série mi oproti předchozím přišla možná i trochu slabší, tak jsem se bál, jestli nám Harmon s Roilandem trochu nevyčpěli. Ale začátek páté řady jasně ukazuje, že víc jsem se mýlit nemohl. Ať přemýšlím sebevíc, tak nevidím důvod nenapsat, že první díl páté série – Mort Dinner Rick Andre – se zařadí mezi to nejlepší, co tahle ujetost přinesla.

MERCH S RICKEM A MORTYM SEŽENEŠ NA GAMLERY.CZ: