Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Lupin – první řada skvělá, druhá zklamání

Na začátku roku streamovací služba Netflix pustila do éteru nový seriál s názvem Lupin. Novodobá adaptace detektivních románů odehrávající se v uličkách Paříže se stala na Netflixu hitem. „Lupiče gentlemana“ si zahrál francouzský herec Omary Sy, divákům známý především z filmu Nedotknutelní, kde zazářil po boku Françoise Cluzeta. A co si budeme nalhávat. Charisma z Omara prýští až na půdu a bez něho by seriál, přestože se jedná o slušnou jízdu, zapadl mezi další tunu ostatních seriálů, které Netflix každoročně produkuje. Díky němu jsme ale dostali zábavnou a inteligentní jednohubku, která nás zabavila na pár večerů.

Lupin patří do žánru money heist, tedy vyloupení určitého objektu. Přestože mám raději příběhové seriály než ty epizodové, Lupinovi by spíše seděl styl vyprávění jeden díl, jedna loupež. První díl nás navnadil rafinovanou loupeží náhrdelníku, ale místo, aby dál pokračoval s vypointovanými vykrádačkami, se příběh zaměřil na pomstu a rozřešení křivdy z minulosti. Je to trochu škoda, ale i přes toto malé zklamání jsme dostali solidní detektivní kriminální seriál, který díky perfektnímu obsazení, krásám Francie a svižnému a zábavnému vyprávění dokázal diváka vtáhnout.

Zdroj: Netflix

Na jednu věc musí ale divák přistoupit hned od začátku. Vloupačky, krádeže, podvody a podfuky v podání hlavní postavy působí děsně jednoduše, až trochu nereálně. Assan Diop, hlavní postava seriálu, může udělat absolutně cokoliv. Potřebuje si s někým promluvit ve vězení? Jednoduchý jak facka. V pohodě se tam dostane tak, že se prohodí v návštěvních hodinách s jedním vězněm, promluví si svým objektem zájmu, nechá se mezitím ještě naschvál pobodat a pak se dostane zpátky ven předstíranou smrtí. To si až divák říká, jak moc musel bejt blbej Andy ve Vykoupení z věznice Shawshank, že mu trvalo tolik let utéct z lochu.

V momentě, kdy přijmete fakt, že je možné úplně cokoliv, si začnete seriál užívat. Pětidílná série uteče jako voda, a přestože je poslední díl lehce slabší a konec ještě k tomu otevřený, budete se seriálem ve výsledku nadprůměrně spokojeni. Bohužel o půl roku později přišla série druhá. O originálních a geniálních vloupačkách a únicích si můžete nechat zdát. Místo toho dostanete nelogické situace a chvíle, kdy si budete říkat: „To jako vážně? To už trochu přehnali, ne? Jak se to jako stalo?“

Zdroj: Netflix

Hlavní postava se třeba musí někam dostat nebo se skrýt a najednou se na tom místě, kde se chce ukrýt, objeví, ale tvůrci už nám neukáží, jak se to vše událo. Nebo odněkud uteče a my nevidíme, jak se mu to povedlo. Prostě přijměte fakt, že je Assan kouzelník, který nevyzrazuje svá tajemství. K tomu ještě připočtete, že všichni Assanovi protivníci se chovají stupidně a bez mozku, že se není čemu divit, že jim neustále uniká, přestože je se svojí dvoumetrovou postavou nepřehlédnutelný.

Přesto má druhá řad i světlé momenty. Nenudíte se ani chvilku, protože děj rychle odsýpá. Samozřejmě perfektní Omar Sy si krade většinu scén pro sebe (kdo by to byl čekal, když hraje zloděje, ho ho ho), ale i zbytek castingu za ním nezaostává, ať už se jedná o Assanova kumpána z dětství nebo trojici policistů, kteří mu jsou na stopě. Vypíchnout musím i povedené flashbacky do minulosti, které nám ukázali mimo jiné i Assanovu první vloupačku, která neskončila podle jeho představ. Svižné tempo vyprávění a akční pasáže zaručí, že se nudit nebudete a příjemný počet pěti dílů za sérii zajistí, že seriál dokoukáte do konce a nevzdáte v půlce.

Zdroj: Netflix

I tak jsem ale poslední díl dokoukal jen aby se neřeklo a už mě ani moc nezajímalo, jak celý příběh skončí. Škoda, velká škoda. Promarněná příležitost zábavného money heist seriálu. Ale není všem dnům konec, protože byla ohlášená třetí série. I přestože druhá řada měla uzavřený konec i příběh. To by se mohlo využít a snad se vyprávění zaměří zase více na vloupačky a krádeže. Ale to je jen zbožné přání, protože pravděpodobně dostaneme zbytečné natahování příběhu jako v případě La casa de papel. Nu, uvidíme.

7/10

Hodnocení

Slušná první série, kterou následovala lehce rozpačitá série druhá.