Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Batman Mikea Mignoly

Edice Legendy od Nakladatelství Crew tentokrát vytáhla na výsluní temného rytíře, a to v podání ikony žánru Mikea Mignoly. Kdo si myslel, že se duchovní otec Hellboye věnoval jen svým autorským projektům, se plete. Pod jeho rukama totiž Batman ožil způsobem vskutku nevídaným.

Tento soubor přináší dva větší příběhy a dva doplňkové menší, které dávají vyniknout Mignolově zvláštní imaginaci, a které si v ničem nezadají s pekelníkovými komiksy nebo i dalšími příběhy ze série kolem Ú.P.V.O. Mignola si totiž s kultovní postavou dělá, co chce, zasazuje Batmana do časů dávno minulých a opřádá jak jeho, tak jeho blízké, ale i protivníky mystikou, kterou byste kolem něj nečekali. Zkrátka Mignola staví alternativní realitu, ve které se rozhodl pořádně vyřádit.

První příběh – Zkáza, jež postihla Gotham – tak dá nahlédnout do roku 1928, kde bude muset Bruce Wayne čelit doslova silám pekelným a až lovecraftovsky vypadající hrozbě. Čtenář si užije bohatou reimaginaci Brucova života, Gothamu i klasických záporáků, kteří běžně Batmanovi znepříjemňují život a vychutná si zábavné čtení plné napětí a hororových prvků.

Gotham ve světle plynových lamp zase nabízí vlastní a steampunkem vonící verzi příběhu o Jacku Rozparovačovi. Mimochodem jde o již 32 let starý příběh! Koho vyprávění hodně zaujme, bude se pak ještě moci podívat na animovanou adaptaci a srovnat si zážitek. Dvojici větších zkazek doplňují jednohubky v podobě příběhů Plynárna a Svatyně, které už jen podtrhují atmosféru celého díla.

Všechny čtyři příběhy spojuje nádech nadpřirozena, který zejména ve Zkáze získává až nebezpečně hmotnou podobu. Pro pravověrné Batmanovce může jít možná až o moc silnou kávu, těm, co netopýrovi zase tolik neholdují, může nabídnout zajímavou alternativu oproti batmanovským klasickým komiksům. Buď, jak buď, jde o skutečně nestandardní záležitost, ale věřím, že valnou většinu čtenářů spíš zaujme.

Mignola má také svůj osobitý kreslířský styl, který samozřejmě neomylně poznáte i u Batmana. Gotham ve světle plynových lamp je dokonce kreslen mnohem úspornějším stylem, čímž v mnohém připomene Moorovo Z pekla. Mně osobně jeho styl vyhovuje, ale dovedu si představit, že mnohým přijde způsob jeho kresby nehezký. Ale vzhledem k tomu, jak je profláklý, tak určitě víte, do čeho jdete.

Batman Mikea Mignoly je osobitá lahůdka přinášející netradiční příběhy o tradičním hrdinovi. Mám tyhle alternace rád, takže jsem si čtení vychutnal. Ale žádný z příběhů mě takříkajíc naplno neodboural.

RECENZNÍ VÝTISK POSKYTLO NAKLADATELSTVÍ CREW

8/10

Hodnocení

Další kousek z edice Legendy od Crwe přináší zajímavý střet osobitého autora s jedním z nejznámějších hrdinů. Odvařit mě spolu úplně nedokázali, ale doručit nadprůměrný kousek se jim povedlo.