Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Tiché místo – Část 2 opakuje prověřené

Když John Krasinski před pár lety přivedl na svět horor Tiché místo, tak většinu z nás překvapil. Především tím, jak tenhle pro lidi spíš komik zručný režisér je. Rozehrál s divákem hru, které vévodila precizní práce se zvukem (a tichem samozřejmě), zrodil se zasloužený hit, který se vrací se svou druhou kapitolou.

V úvodu se ocitáme na začátku katastrofy. Poklidné odpoledne s dětmi na baseballu se promění v peklo, když poblíž spadne neidentifikovatelný objekt a o pár minut později lidi začnou kosit podivná monstra. Jelikož už je známe od posledně, tak tentokrát si je hned můžeme užít rovnou v celé své „kráse“. Lee (Krasinski) a jeho manželka Evelyn (Blunt) se v adrenalinové honičce skrze městečko rychle poučí o nebezpečnosti tvorů a jen tak tak zachrání sebe a své děti.

Zdroj: Paramount Pictures

Střih. Ocitáme se přesně v momentě, kde končilo první Tiché Místo. Lee je mrtev a Evelyn se s novorozencem a dvěma staršími dětmi rozhodla vydat na cestu. Aby našli další přeživší, ke kterým by se mohli přidat a snad ukázali ostatním, že se s tvory dá bojovat. Brzy na své cestě narazí na přítele z dřívější doby Emmetta (jako vždy vynikající Cillian Murphy) a společně se budou muset všichni rozhodnout co dál.

Jako první musím ocenit adrenalinový začátek, který mě okamžitě přikoval do sedačky. Samotný příběh, který na tenhle úvod navazuje, několikrát ještě podobnou akci, která zrychlí tep, zopakuje, člověka párkrát i umně vyděsí a poskytne dost napínavých momentů, aby člověk odcházel z kina vlastně spokojený. Přesto ale musím poznamenat, že příběh nepřináší nic nového, působí hodně epizodicky a jeho smyslem je až moc okatě vytvořit situace, kdy se budou ústřední hrdinové bát o život, bojovat a celkově vznikne prostor proto, aby divná monstra mohli řádit.

Vzato kolem a kolem Evelyn mohla, nebo dokonce spíš měla s dětmi zůstat na farmě. Přeci jen už věděli, jak s monstry bojovat a vydávat se na riskantní cestu, na které se dokonce ještě všichni rozdělí, není podle mě od matky, co chce hlavně chránit své děti, moc moudré. Ale řešit logiku v sérii, kde musí být ticho, jinak jsi hned v nebezpečí, a přesto si někdo udělá dobrovolně křičící novorozeně, asi nemá cenu. A jako vlastně chápu… co má člověk během apokalypsy dělat. Večery jsou dlouhý, moc s manželkou a dětmi nepokecáš a drogerie už nefungují…takže stane se… Popojedem.

Zdroj: Paramount Pictures

K dobru Tichému místu 2 můžu přičíst, že se moc nevleče a vlastně se tam pořád něco děje. Hluché místo (haha) nastalo jen na chvíli asi uprostřed filmu, ale naštěstí netrvalo moc dlouho. Připočtu-li k tomu, že film je docela krátký, tak člověk prostě nemá prostor se výrazněji nudit.

A audiovizuálně jde o povedené dílo, které má své kvality a dost vysoké. Například kamerové záběry na špinavá a krvavá chodidla by snad rozrajcovali i Quentina Tarantina. Ne vážně, jde vskutku o povedený kus filmařiny, který trochu sráží sem tam slabší scénář, ale z hlediska hororu/thrilleru jsem dokázal být většinu času napnutý jak struna, o nelogičnostech jsem začal přemýšlet až mnohem později a Tiché místo 2 jako film, který mě má na nějakých 100 minut přenést jinam, jsem si prostě užil.

TICHÉ MÍSTO MŮŽETE KOUPIT V LUXUSNÍ ULTRA HD BLU-RAY EDICI NAMARTINUS.CZ:

7/10

Hodnocení

Slabší scénář, ale povedená audiovizuální stránka, tak by se dala shrnout dvojka Tichého místa. Herecké obsazení posílil Cillian Murphy, zvuk a ticho fungují i podruhé a člověk se zkrátka nenudí. Takže další fajn horor je na světě.