Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PRVNÍ DOJMY: Loki bude další seriálový hit

Přiznejme si to, že Loki předčí ve své oblíbenosti mnohé Avengery. Takže Tom Hiddleston nahodil charisma, producenti z Disneyho nakopli rozpočet a my se dočkali dalšího seriálu ze světa MCU. A vypadá to zase moc dobře.

S Lokim se setkáváme přesně ve chvíli, ve které jsme ho naposled viděli v Avengers: Endgame, kdy popadne tesarakt, se kterým zmizí. A objeví se někde v 16. století na poušti v Gobi, kde není ani 5 minut, než ho dorazí zpacifikovat komando, které ho odvede na úřad Time variance authority. Na jakýsi úřad, který dbá o správnou kontinuitu času, aby se nám nerozsypal multivesmír.

První věc, která člověka překvapí, jak je Loki proti jejich metodám a v jejich světě bezbranný. Druhá věc, která zaujme, je bizarnost úředního aparátu, který dbá o správný časový tok. Nejednou jsem si vzpomněl na legendární scénu s propustkou A38 z 12 úkolů pro Asterixe, i když o až tak absurdní pointy nešlo. Ruku v ruce to ale tvoří hravý nápad, který mě okamžitě nadchnul.

Zdroj: Disney+

Loki, vyhodnocený jako časová odchylka, tak prochází úředním martýriem, a zdá se, že bude vymazán, než se ho ujme agent Mobius. Ztvárněný neskutečně sympatickým Owenem Wilsonem s knírem a šedinami. Ten se ho začne snažit přesvědčovat ke spolupráci, aby spolu odchytili mnohem nebezpečnější odchylku. A musím říct, že už po prvním díle nám tu vzniká úžasný duo, jehož parťácká chemie bude podle mě na mnohem vyšší úrovni, než mezi sebou měli Falcon s Winter Soldierem.

První díl přinesl zajímavý „world building“, kdy jsme s Lokim měli možnost prozkoumat zákonitosti nového prostředí, měl své vtipné momenty a velice příjemně mě překvapily emoce, které ve mně dokázal vzbudit. Loki má v prvním díle skutečně dojemný moment, kdy nahlíží do skutečné budoucnosti, které prožilo jeho alterego, ve které vidí jak smrt matky, tak svůj vlastní konec, čímž se dokázal jako postava posunout a jsem zvědavý, kam se bude skrz seriál vyvíjet.

Zdroj: Disney+

Kevin Feige taky prohlásil, že Loki bude mít na MCU mnohem větší vliv než předchozí dva seriály, o čemž nepochybuji. Rozvíjet se zde bude evidentně teorie o multivesmírech, odkud povede cesta k druhému Dr. Strangeovi. Padla zmínka o tzv. „Time-Keepers“, kteří dohlížejí nad časovou osou, a kteří Time Variance Authority založili, a je evidentní, že jde o jakési božské vesmírné bytosti, které by mohly být z podobného ranku jako Eternals. Hádám tedy, že rozvoj MCU tímto směrem bude ze strany Lokiho pravděpodobně dost ovlivněn nebo minimálně bude fungovat jako iniciace, která nás do tajů paralelních světů a vesmírných nadlidí zasvětí.

Jinak seriál má švih, který bych od příběhů s bohem falše a klamu čekal. Hezky odsýpá, představuje vtipné hříčky, pracuje s nenásilnou situační komikou a pár nových figur, které představil, působí moc sympaticky. Owen Wilson je naprostá trefa do černého. Po prvním dílu se hrozně těším, co nám ještě Loki předvede a o tom, že půjde o další úspěch na Disney+, nepochybuji. Dokonce si myslím, že oba předchozí MCU seriály překoná a rozdá si to na férovku s Mandalorianem o post nejúspěšnějšího seriálu na platformě.