Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Potápěč – Jeff Lemire

Jeff Lemire patří mezi talentované komiksové tvůrce, který umí potěšit ty, kteří neholdují superhrdinskému žánru, nebo kteří si od něj chtějí odpočinout. Jestli někdo umí oslovit čtenáře i mimo komiksovou komunitu, je to právě on.

Stojí totiž za takovými díly jako je Essex County, které se stalo kanadskou knihou desetiletí, nebo Rváč. Jímavými díly s lidskými příběhy plnými zimy, hokeje a lidské pábitelské melancholie. Obě díla se mě nesmírně dotkla a obě můžu s čistým svědomím doporučit. Jde o jedny z nejzajímavějších komiksů, jaké jsem kdy četl. A i z toho důvodu jsem se hrozně těšil na Potápěče, který sliboval podobný zážitek. A v podstatě jsem se dočkal.

Lemire v něm vypráví příběh chlapíka Jacka, který právě se svou ženou očekává dítě, ale nechává se pronásledovat duchem minulosti v podobě vzpomínek na otce, který byl tak trochu pijan, tak trochu sám pro sebe, a navíc se, když byl Jack malý, utopil. Přesto jde Jack v jeho stopách a taky se živí jako potápěč u ropné plošiny a nejlépe mu je pod vodou, kde se často zapomíná. Čímž svou ženu, ale třeba i matku odsouvá dost na druhou kolej a vyvolává v nich pocit, že se čím dál víc podobá svému otci.

Což je pravda a Jack si bude muset projít vývojem, během kterého musí pochopit, že ohlížet se do minulosti nepomáhá, a že je potřeba žít ve skutečném světě a v reálném čase. Což Lemire podává lidským způsobem a kdo má se svým otcem minimálně zvláštní vztah, nebo nějakou podobnou zkušenost, bude hrdinu chápat a příběh se ho dotkne. Nicméně oproti výše zmíněným majstrštykům se Lemirovi nepodařilo skrývat předivo vyprávění tak umně, takže jsem od půlky komiksu tušil, kam se příběh ubírá a jakým způsobem hlavní hrdina dojde své katarzi. A nespletl jsem se. Čímž kniha ztrácí na působivosti, se kterou by se zaryla podobně hluboko jako Essex county nebo Rváč.

Přesto jde ale o další povedený komiks s lidským příběhem, který by si měl přečíst každý, koho podobná civilně stavěna záležitost baví. Lemire ji okořenil i malým nádechem tajemna a celkovou atmosféru podtrhl přiléhavou kresbou, která si tentokrát vystačila s bílou a různými odstíny černi.

ZAUJAL VÁS KOMIKS? MŮŽETE HO KOUPIT U NAŠICH AFFILIATE PARTNERŮ, ČÍMŽ NÁS PODPOŘÍTE:

     

 

8/10

Hodnocení

Lemire je vyprávějící mág a nadaný kreslíř s neortodoxním stylem. Písmo a obraz umí spojit způsobem, se kterým jsem se nikdy dřív nesetkal a pokaždé se mě zatím dokázal dotknout. Tentokrát mě jen zamrzelo, že jsem průběh vyprávění dokázal úspěšně předjímat.