Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Invincible – kulervoucí masakr!

Také jste si při sledování různých superhrdinských filmů a seriálů v duchu říkali, že působí zvláštně, když obyčejní lidé, kteří se náhodou připletli do bitky nadpozemského hrdiny s jeho nepřítelem, jsou vždy na poslední chvíli zachráněni a nikomu z přihlížejících se nikdy nic nestane? Že se ve světě, kde po sobě dvě monstra hází auta, ničí přilehlé budovy a pálí po sobě lasery z očí, dá logicky očekávat, že někdo umře, a to ne zrovna moc hezkým způsobem? Že bitvy super lidí vypadají prostě až moc čistě? Tak právě pro vás bude nový animovaný seriál Invincible, který ukáže, co by se doopravdy stalo, kdyby na planetě Zemi bojovali superhrdinové s hrozbami z naší i jiných planet.

Kdo nikdy neslyšel o dvou největších komiksových vydavatelství Marvel nebo DC, tak pravděpodobně strávil posledních dvacet let zavřený ve sklepě. Trochu stranou od nich existuje na pomyslném třetím místě, co se velikosti týče, komiksové vydavatelství s názvem Image Comics. To se může podepsat pod takovými peckami jako je třeba Kick-Ass, The Walking Dead, Spawn nebo právě recenzovaný Invincible. Grafický román o mladém superhrdinovi vytvořil Robert Kirkman, známý především za již zmíněný The Walking Dead. Práva na komiks koupila společnost Amazon Prime Video a 25. dubna jsme se dočkali osmi dílů animované adaptace první série.

Zdroj: Amazon Prime Video

Hlavním hrdinou seriálu Invincible je mladík Mark Grayson, který žije zdánlivě obyčejný život. Navštěvuje střední školu, po večerech brigádničí a řeší obvyklé problémy náležící dospívajícím jeho věku. Jen jedinou věcí se odlišuje od svých spolužáků. Jeho otec je superhrdina Omni-Man, nejmocnější bytost na planetě, který pochází z mimozemské rasy Viltrumite. A jelikož v Markovi koluje stejná krev, očekává se, že i u něho se časem projeví schopnosti jeho otce. To nastane záhy, protože super síly se v Markovi skutečně probudí a my můžeme sledovat jeho cestu superhrdiny, která kromě otcova mentorství bude zahrnovat první bitky s nepřáteli, setkání s dalšími mocí obdařenými lidmi a také úskalí a nevýhody, jenž dvojí život přináší.

Do téhle chvíle se seriál Invincible jeví jako průměrný příběh o chlapci, jenž musí naučit ovládat své schopnosti a vydat se na svoji cestu hrdiny. To by ale nemělo přijít posledních pět minut prvního dílu, které obrátí vzhůru nohama vše, co jste si o seriálu doposud mysleli. Bez zbytečných spoilerů, které by mohli zničit zážitek prvního zhlédnutí, jen napíšu, že se tam odehraje tak brutální masakr, že celých pět minut budete čumět s otevřenou hubou a říkat si, co se to do prdele právě stalo. Od tohoto momentu autoři vezmou veškerá superhrdinská klišé a ukáží nám, jak by vypadala ve skutečném světě.

Zdroj: Amazon Prime Video

Seriál tak působí o dost realističtěji a uvěřitelněji. Invincible je asi nejbrutálnější a nejkrvavější animovaný seriál, který jsem kdy viděl. Když na město zaútočí banda emzáků a začne střílet po obyčejných lidech, ne vždy se podaří superhrdinům včas zasáhnout a přesunout je do bezpečí. To má za následek, že jsme svědky krvavých jatek, kde utržené končetiny létají vzduchem a hlavy a mozky jsou drceny a rozmačkávány. Seriálu nahrává i jeho animovaná podoba, kde je možné prakticky vše a autoři nejsou ničím limitováni.

Amazon nešetří a vizuální stránka seriálu je překrásná. Plynulá akce a souboje superhrdinů, okořeněné pořádnou sprškou krve, vypadají skvěle. Za vizuální stránkou nezaostávají ani dabérské výkony. Nabité hlasové obsazení sedí k postavám perfektně. Ostatně jména jako je J. K. Simmons, Steven Yeun, Mark Hamill, Zazie Beetz nebo třeba Seth Rogen nemusím dlouho představovat. Speciálně J. K. Simmons a Steven Yeun, kteří hlasově ztvárnili stěžejní postavy seriálu, byli trefa do černého. Pro zajímavost Seth Rogen a Evan Goldberg, producenti seriálu, připravují hranou verzi Invincible.

Zdroj: Amazon Prime Video

Kromě neskutečně zábavného příběhu, kulervoucích momentů, skvělé akce, brutality a vizuální stránky nám seriál Invincible nabídne i perfektně napsané postavy. Stejně jako hlavní hrdina a jeho otec, i ty vedlejší mají zajímavé charaktery a příběhy. A to platí jak u kladných postav, tak u těch záporných. Všechny se vám zaryjí pod kůži a jelikož se v seriálu může stát opravdu cokoli, budete se o své oblíbence bát, napětím nedýchat a doufat, že to ve zdraví přežijí. Nebo alespoň přežijí. Mým oblíbencem se stal bez diskuse Omni-Man. Jeho scéna v metru patří k tomu nejlepšímu, co jsem na plátně i v televizi tento rok zatím viděl.

Ač to na začátku vypadalo, že dostaneme další kopírku superhrdinských hrdinů od Marvelu nebo DC, díky surovosti, nekompromisnosti a boření klišé jsme se dočkali originálního díla. Seriál Invincible je rozhodně seriálová událost a překvapení roku. Realisticky krvavou záležitost jsem slupl za dva dny a díky skvěle napsaným postavám, vizuální stránce, svižném, zábavném a napínavém příběhu jsem si užíval každou vteřinu. Svět superhrdinů má obrovský potenciál a já už se teď nemůžu dočkat dalších sérií. A taky doufám, že by u nás mohla vyjít komiksová předloha. Díky animovanému seriálu by podle mě měla úspěch zaručený.

9/10

Hodnocení

Brutální nářez, který si vytírá zadek se všemi ostatními superhrdinskými filmy a seriály. Tohle je totální MUST SEE počin!