Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

RECENZE: Army of the Dead – Promarněná příležitost

Army of the Dead – nápad, který sliboval mnohem víc, než doručil, Asi tak bych shrnul své pocity z blockbusterové pecky, kterou pro Netflix připravil jedněmi uctívaný, druhými proklínaný Zack Snyder.

>>POSLECHNĚTĚ SI PODCAST NERDOPOLIS ON THE AIR – ARMY OF THE DEAD<<

Zack Snyder – cesta na vrchol a zase dolů

Zack se mě hned svým debutem Úsvit mrtvých získal. Na parádní akční zombie řezničinu navázal nabušenou testosteronovou “Třístovkou” a kvalitativní hattrick završil ještě povedenými Watchmeny. Legenda o Sovích strážcích byla průměrná jednohubka a Sucker Punch už fanouškovskou obec rozdělil. Za to Muž z oceli donutil komiksové fandy věřit v zářné zítřky DC universa, které nikdy nenastaly.

Dál se pouštím na tenký led, ale já patřím k těm, kteří považují za velké zklamání jak Batman v Superman, tak Justice League, kterou ani vzývaný #SnyderCut nějak zvlášť nezachránil, jakkoliv byl asi o fous lepší než Whedonova verze. Ale i přesto jsem věřil, že s volnou rukou, za zády s Netflixem, se Snyder pořádně pochlapí a dá díky Army of the Dead vzpomenout na své tvůrčí vrcholy, kterých dosáhl v podstatě hned na začátku kariéry.

Zdroj: Netflix

Jak se z Army of the Dead zklamání stalo

Nicméně se tak ani smykem nestalo. Naopak se ukazuje, že když Zackovi chybí dozor, může to být jenom horší. On se totiž urve ze řetězu a nemá nikoho, kdo by mu řekl, kam se nemá cenu vydávat, a který nápady jsou vyloženě blbost.

Army of the Dead přináší příběh party žoldáků, která se do zombíky zamořeného Las Vegas vydává extrahovat příjemných 180 milionů dolarů, a to pod tlakem toho, že americká vláda chce na z(a)tracenou oblast brzy shodit atomovku. Zápletka slibovala přímočarý příběh přinášející adrenalinový akčňák říznutý napínavým money heistem. Něco jako když Úsvit mrtvých zkřížíte s Dannyho parťáky. Problém je, že celý nápad zní lépe, než bylo jeho skutečné provedení.

Ono to totiž vypadá, že film žádný skutečný scénář nemá. Nebo rozhodně ne nijak propracovaný. První hodina filmu je totiž nijaká nuda, která diváka nutí poznat postavy a zvyklosti jakéhosi uprchlického kempu, ze kterého stejně všichni odejdou. Problém je, že postavy jsou tak nezajímavé, že jsem se neobtěžoval pamatovat ani jejich jméno a pro film takového ražení byla tak dlouhá expozice smrtelná. Člověk zapíná film Armáda mrtvých, aby viděl… inu, armádu mrtvých… Nemluvě o tom, že až na Bautistu de facto neznámý cast nemá co hrát, a nebo to v mnoha ohledech ani neumí…

Po hodině nezajímavého kecání a plácání se konečně vzniklý tým vydává do epicentra nákazy a snaží se získat své vytoužené jmění, čímž film získává aspoň trochu na zajímavosti. Nicméně z hlediska money hesitového vyprávění, kromě scény, kdy se expert na otevírání sejfů dostává přes překážky, nedočkáme žádného rafinovanějšího napětí nebo nějaké svižnější vypointovanější scény, a tak u téhle linky zůstává nevyužitý potenciál.

Když se konečně situace zvrhne a dočkáme se pořádné akce, lze to považovat asi za vrchol filmu, což je žalostně málo. O to víc pak zpětně ubíjí až očividná hloupost filmu, který je jedna velká nelogičnost. Za čestnou zmínku stojí aspoň to, že majitel casina, který partu žoldáků posílá do vlastního trezoru se ani neobtěžuje upozornit na možná nebezpečí a nástrahy zabezpečovacího systému, natožpak, že by jim dal kód…

Korunu všemu nasazuje tvůrčí rozhodnutí, asi vedené jednou z pověstných Snyderových vizí, kdy je většina filmu natočená zvláštní čočkou, která způsobuje rozostření pozadí/ popředí podle toho, kam se zrovna má divák soustředit.

Zdroj: Netflix

Za všechno může Zack

Snyder je v tomhle případě spoluzodpovědný za scénář a kromě režie se chopil i kamery. Od Netflixu dostal podle všeho dost tvůrčí svobody. Jinými slovy tentokrát se nemůže vymlouvat na zlé studio, které mu do jeho VIZE hodilo vidle a za tenhle pelmel nápadů, které nejsou svázané do nějaké soudržnější formy, je zodpovědný on sám. Je to pro diváka důležité? Není, jen jsem to chtěl zmínit, protože mě už nějaký čas štve Snyderova samolibá nabubřelost.

Takže jakkoliv jsou jednotlivé nápady ucházející – zombie hierarchie s alfa samcem a samicí – jakkoliv je premisa zajímavá a jisté jednotlivosti, jako slušná akce, dobrý masky a jakž takž sympatický Bautista, se povedly, jde vlastně o podprůměrnou záležitost. Což mrzí o to víc, že je vidět, že kdyby Snyderovo ego někdo krotil, dotáhl se trochu scénář, výrazně se zkrátil začátek, mohla z toho být vcelku sympatická rubanice, které by se daly i menší kiksy odpustit.

Jediné, co tedy potřebujete o Army of the Dead vědět, je…že jsem jí zklátil…teda dokoukal. Jednou se to dá, ale vzhledem k možnostem jde o vskutku promarněnou příležitost.

Film můžete ohodnotit a okomentovat na nové databázi RikRek.com:

4/10

Hodnocení

Zajímavý námět, Snyder s volnou rukou a chutí napravit si reputaci, obří kampaň slibující blockbuster roku! Důvodů, proč se na Army of the Dead těšit, bylo mnoho. O to větší zklamání jsem zažil, když jsem místo pořádného a funkčního výplachu, dostal naředěnou nesoudržnou exhibici egomaniackého režiséra, který se ani nerozhodl, jakou formu svému filmu vtělí… ani kočka, ani pes, je to prostě kočkopes…